Yes that is true, all opposite sides would be parallel, and all the corners are 90 degrees, then yes it is true
Answer:
Choices A, C, E
Step-by-step explanation:
The prices are proportional, so divide any price by the corresponding number of pounds to find the unit cost.
$1.47/(3 lb) = $0.49/lb
The unit cost is $0.49 per lb.
Now we look in the choices to see which choice has a unit price of $0.49/lb.
We divide each price by its number of pounds to fund each unit cost. Every choice with a unit cost of $0.49/lb is an answer.
A $0.98/(2 lb) = $0.49/lb Choice A works
B $4.45/(7 lb) = $0.64/lb Choice B does not work
C $2.94/(6 lb) = $0.49/lb Choice C works
D $0.54/(1 lb) = $0.54/lb Choice D does not work
E $3.92/(8 lb) = $0.49/lb Choice E works
Answer: Choices A, C, E
Answer:
q8+p6=14
Step-by-step explanation:
Whats the problem? I think you mightve forgotten to take a pic of it