1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
12

Find the volume of the rectangle prism shown below. 3cm 7cm 5cm

Mathematics
1 answer:
Lelechka [254]3 years ago
6 0
105 cubic centimeters
You might be interested in
Does secondhand smoke affect asthma?
coldgirl [10]
This is an non linear graph because it doesn’t show a straight line
5 0
2 years ago
What is the greatest number if acute angles that a right triangle can contain?
irakobra [83]
I believe the answer you are looking for is 2 angles
7 0
3 years ago
Three consecutive integers can be represented by n, n + 1, and n + 2. if the seum of three consecutive integers is 57, what are
Helen [10]
Sum means add
sum of the 3 is
n+n+1+n+2

it add to 57
n+n+1+n+2=57
3n+3=57
minus 3 both sides
3n=54
divide both sides by 3
n=15
n+1=16
n+2=17

the integers are 15,16, and 17
8 0
3 years ago
The value of a new car decreases by about 15% in the first year. How much will a car be worth after one year if its initial valu
kicyunya [14]

Answer:

$12,750

Step-by-step explanation: when you do the math you get it your welcome my G

7 0
3 years ago
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t
vagabundo [1.1K]

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose that past history shows that 60% of college students prefer brand c cola. a sample of 5 students is to be selected. base
    5·1 answer
  • Which size can of soup shown in the table has the lowest unit price? ​
    8·2 answers
  • From a boat on the lake, the angle of elevation to the top of a cliff is 24 degrees 19'. If the base of the cliff is 2994 feet f
    6·1 answer
  • Can anyone help me with number 10?
    7·1 answer
  • Jack and Nina are graphing two equations on a coordinate grid. Jack has graphed the equation y = 2x. If Nina graphs y = 5x, wher
    8·2 answers
  • A Broadway theater has 600 seats, divided into orchestra, main, and balcony seating. Orchestra seats sell for $50, main seats fo
    12·1 answer
  • Demarcus went out to dinner at a restaurant with his family. Their bill, including tax, totaled $32. If the family wants to leav
    5·1 answer
  • If x+3/3 = y+2/2, then x/3 = ______
    8·1 answer
  • Please help me with this
    6·1 answer
  • A safe's lock has a three number combination. The
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!