1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marysya [2.9K]
3 years ago
9

If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to t

he left of the decimal point?
Mathematics
2 answers:
vagabundo [1.1K]3 years ago
5 0

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

vivado [14]3 years ago
5 0

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

We are given that a wheel of 9-inches

Cost of wheel=$18.60

We have to find the cost per square inch

Diameter of wheel=9 inches

Radius of wheel =\frac{9}{2} inches

We know that area of wheel =\pir62

Substitute the values then we get

Area of wheel =\frac{22}{7}\times (\frac{9}{2})^2

Area of wheel=63.64 square inches =

Cost of wheel=$18.60

Cost of 63.64 square inches=$18.60

Cost of one square inches=\frac{18.60}{63.64}

Cost of one square inch=$0.29

Hence, cost of one square inch=$0.29

You might be interested in
What is 77/200 as a decimal
garri49 [273]
<span>The correct answer is 0.385.

Explanation<span>:
Decimals deal with powers of 10, such as 10, 100, 1000, etc. We can change this to a power of 10 by dividing both top and bottom by 2; this will give us 100 in the denominator.

77/2=38.5, so we have 38.5/100.

Dividing by 100 is the same as moving the decimal two places to the left, so we have 0.385.</span></span>
8 0
3 years ago
If n = 2 + 6m and p = 2/n, what is the value of p when m = -1/2?
artcher [175]

Answer:

p = - 2

Step-by-step explanation:

Given

n = 2 + 6m ← substitute m = - \frac{1}{2} into the expression

n = 2 + 6(- \frac{1}{2} ) = 2 - 3 = - 1

Thus

p = \frac{2}{n} = \frac{2}{-1} = - 2

8 0
2 years ago
In the following problem, which constraint is redundant?
Talja [164]

Answer:

Constraint 2: 3X1 + 3X2 ≤ 480

Step-by-step explanation:

Less than/equal to 300, would satisfy this one

7 0
3 years ago
I’ll give brainliest
melomori [17]

Answer:

a.No

b.-7/2, it is at (4,-7/2)

c.-5?4, it is at (2,-5/4)

d.All real numbers except 6

e.3

f.-1/2

Step-by-step explanation:

a. Plug it in! f(5)=((5)+3)/((5)-6)=-8, so no!

b. Plug it in! f(4)=((4)+3)/((4)-6)=-7/2

c. Plug it in! f(2)=((2)+3)/((2)-6)=-5/4

d. If it were to be 6, then it would be 3/0 which would be undefined.

d.f(-3)=((-3)+3)/((-3)-6))=0/8

f.f(0)=((0)+3)/((0)-6)=-1/2

6 0
2 years ago
I need serious help with this one.
SpyIntel [72]

Answer:

Try 20.

Step-by-step explanation:

To round 19.5 to the nearest whole number consider the tenths’ value of 19.5, which is 5 and equal or more than 5. Therefore, we have to round up: the whole number part of 19.5, 19, increases by 1 to 20, and the decimal point and all digits (.5) are removed.

19.5 rounded to the nearest whole number = 20

4 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the value of x in the equation 3x - 4y=65, when y=4?<br> N
    6·1 answer
  • Sally earns $37.00 for 4 hours of babysitting.At this rate,how much more would she earn for 9 hours of babysitting? Show work.
    6·1 answer
  • The hour hand of a clock moves from 6
    8·2 answers
  • Waves with an amplitude of 2 feet pass a dock every 30 seconds. Write an equation for a cosine function to model the height of a
    13·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (10,8) and (9,13)
    10·1 answer
  • URGENT!!! Please answer ASAP with full working out thank you
    14·1 answer
  • You own a car wash with 3 of your friends you total profit in the first month was $438. in two months, each of you had made a pr
    12·1 answer
  • A sporting goods store sells 12 baseball gloves some of which are right handed and some of which are left handed.right handed gl
    6·2 answers
  • 2 3/4 - 1 1/8=?
    13·2 answers
  • Which is greater -3 or -1/3 ?​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!