1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
1 year ago
15

4 tons of sand cost $6,240.00. What is the price per pound?

Mathematics
1 answer:
Vsevolod [243]1 year ago
3 0

Answer:$0.78

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What are the values of x and y?
ss7ja [257]

Answer: x=35 and y=72.5

Step-by-step explanation:

Everything os 360, so x is 35 because it los like it has the same measure as the another 35, so if you substract 70 360=290 and 290/4 = 72.5

5 0
3 years ago
If there are 1,800 members in the gym, how many are men?
Eva8 [605]

Answer:

1050

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Miranda bought 8 books about animals, 3 books about outer space, and 4 books about trains. Each book cost $5. How much did Miran
Svetradugi [14.3K]
She spent $75

The best news of this problem is that the books all cost the same.

So 8 + 3 + 4 = 15 books total
15 x $5 = $75
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP IS LINEAR INEQUALITIES !!
SashulF [63]

Answer:

THE ANSWER IS C

Step-by-step explanation:

BECAUSE BABABOOEEE

8 0
3 years ago
What is the solution of the inequality: -6x - 17 2 8x + 25? *
nata0808 [166]

Answer:

its option 4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following angles is not coterminal with the other three? Question 15 options: 231° 51° –129° 591°
    11·1 answer
  • Express 8.21 as a mixed number
    5·1 answer
  • Equa<br> Solve for c.<br> 4(3+ c)+c= c+4
    7·2 answers
  • The ordered pairs (1, 1) , (2, 16) , (3, 81) , (4, 256) , and ( 5, 625) represent a function. What is a rule that represents thi
    10·2 answers
  • Estimate and then find the value.<br> 45,846 + 32,185 =
    6·2 answers
  • A piece of blue yarn is 6 2/10 yards long a piece of pink yarn is 7 times long as the blue yarn how much longer is the pink yarn
    6·1 answer
  • Which linear inequality is represented by the graph?
    6·2 answers
  • Which of the following points lies on the graph of this equation? y= 3/2x- 4 A. (-2, -2) B. (-2, -4) C. (2, -1) D. (2, 1)
    11·1 answer
  • Please help me with the problem and show work, please
    7·1 answer
  • Can someone help me with my problen it is worth 40 points i will give brainly to beat answer
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!