Answer:
$500 shrinkage
Explanation:
Calculation to determine the amount of shrinkage occurred during the month
Using this formula
Shrinkage=Ending inventory-Actual count
Let plug in the formula
Ending inventory=$10,000 + $35,000 - $30,000 Ending inventory= $15,000
Shrinkage=$15,000 - $14,500
Shrinkage= $500
Therefore the amount of shrinkage occurred during the month is $500
Increasing ,increasing
the reason is that when the economy is
growing more money is flowing ,unemployment is decreasing so more goods
and services are produced ,as a result of low unemployment ,more
consumption and total output increasing total income is increasing
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
$3,483.17
Explanation:
Calculation for the amount of cost allocated to the Cafeteria under the step method
Using this formula
Allocation to Cafeteria=[Cafeteria/(Cafeteria+Producing Department A+Producing Department B)]×Budgeted costs
Let plug in the formula
Allocation to Cafeteria=[25/(25 + 308 + 287)] x $72,450
Allocation to Cafeteria=(25/520)×$72,450
Allocation to Cafeteria=0.0480769231×$72,450
Allocation to Cafeteria=$3,483.17
Therefore the amount of cost allocated to the Cafeteria under the step method would be $3,483.17
I believe the taxes increased, because a lot of American citizens are under paid for their hard labor and work..