1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
8

Can someone help.....

Mathematics
1 answer:
tatyana61 [14]3 years ago
5 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

formula for circumference of a circle is \pid

7\pi = \pid

d = 7

You might be interested in
Wylie is renting a bicycle from a local shop that charges $5 to rent a helmet, plus an hourly rate of $8.50 for the bike. for ho
oksian1 [2.3K]
47.50 = 8.50x + 5
42.50 = 8.50x
x = 5

Wylie can rent for 5 hours.
5 0
2 years ago
Find the unit rate.<br> 180 miles in 3 hours
leva [86]

Answer:

60 miles per hour

Step-by-step explanation:

First, put the equation in a fraction.

You would put 180 up top because people always say miles per hour not the other way around.

You can see the dividing line as your "per" and your "hour" would be the bottom number.  

To find the unit rate, you will divide the numerator (180) and the denominator (3).  

Your final answer should be 60 miles per hour.

\frac{180}{3} = \frac{60}{1}= 60

3 0
2 years ago
HELPPPPPP !!! I seriously don't know what to write.
tresset_1 [31]

Answer:

<em>This question was previously answered on Brainly...</em>

<em>Be sure to put this into your own words.</em>

<em>Answer: check explanation for the solution </em>

<em> </em>

Step-by-step explanation:

<em> </em>

A business that offers services to people by providing many amusement and fun with gate fees

The algebraic equations to be used is the general linear equation

Y = MX + C

Where

Y = total income or money realised

M = rate or price rate

X = number of goods or services

C = flat rate or gate fees

The business can also operate differently by using exponential equation

A = P(1 + R%)^t

Where

A = profit

P = capital

R = rate

t = time

3 0
2 years ago
Liz is a jewelry artist selling necklaces at the New Castle Farmers Market. It costs $135 to rent a table at the Farmers Market.
adelina 88 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

a. no. 9 x 15 = 135, so if she sells more than 15 necklaces, she'll make a profit

b. 50n > 135 + 4.50n

8 0
2 years ago
Original Price Percent of Discount Sale Price<br> $ 5% $57
dalvyx [7]

Answer:

Discount:

$2.85

final price

$54.15

Step-by-step explanation:

Discount = Original Price x Discount %/100

Discount = 57 × 5/100

Discount = 57 x 0.05

You save = $2.85

Final Price = Original Price - Discount

Final Price = 57 - 2.85

Final Price = $54.15

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 19. Which point in the figure shown is the vertex of an angle?
    15·1 answer
  • 3 3/8 - 1 3/4 how do I subtract this
    7·2 answers
  • On a farm 14 of the goats are male, and 11 of the goats are female. Wha percent of these goats are male?
    6·2 answers
  • Right triangles and trigonometry help!
    14·1 answer
  • Please answer this question ;(
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to t2 – 36?
    11·1 answer
  • Point A is located at (4, 1). Point B is located at (-3, 3). How did Point A move to Point B?
    10·1 answer
  • Which set(s) represents a function?
    11·2 answers
  • A scientist is studying wildlife. She estimates the population of bats in her state to be 326,000. She predicts the population t
    15·1 answer
  • X^3 - y^3 = 218 where x and y are positive integers. Find x+y
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!