Jackson bought 3*16 = 48 ounces for 975 cents. The unit price in cents per ounce is ...
975 cents/(48 oz) = 20.3125 cents/oz
Answer:
It helps you know if the answer is reasonable because when you do the work and get your answer, you can check if it is close to your estimate, and if it is, it is most likely correct. On the other hand if it is not close to the estimate it is most likely wrong, unless you estimated incorrectly.
Step-by-step explanation:
The financially responsible choice would be for Jackson to lease a car for right now. as Jackson moves up in the company to a high paying position he should pay off the car. this way Jackson isn’t in any debt while he’s making his modest income and not have any money left.
All you need to do is divide -1/2 onto the other side.
-1/2x<-12
-12/ (-1/2)= 6 (a negative and a negative equals a positive)
Also, since you are dividing a negative, you flip the sign.
x>6
I hope this helps!
~cupcake
Answer:
Not sure if there are options, but the order of side lengths from smallest to largest is <u>j, k, l</u>
Step-by-step explanation:
This is a bad explanation (sorry):
Side length order will be the same order of angle orders. By that, I mean the since angle C has the smallest angle, the side length across from it will also be the smallest. Since angle B is the biggest angle, side L will be the biggest length. This leaves angle A (and side k) in the middle.