1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
11 months ago
11

You have $200 in a savings account.Each week for 8 weeks,you take out $18 for spending money.How much money is in your account a

t the end of 8 weeks?
Mathematics
1 answer:
g100num [7]11 months ago
5 0

The amount of money in your account is mathematically given as

x = $56

This is further explained below.

<h3>What is an account?</h3>

Generally, An account is a term used in accounting to refer to assets, liabilities, income, costs, and equity.

In bookkeeping, an account is represented by a single page in a ledger, and any changes in value are chronologically documented using debit and credit entries.

These entries, which are also known as posts, are added to a book of final entries or ledger and form a part of it.

In conclusion, the amount of money in your account will be

18 * 8 = 144

Therefore

x=200 - 144

x = $56

Read more about the account

brainly.com/question/22917325

#SPJ1

You might be interested in
A chemist is estimating the volume of a solution in a test tube. The actual volume of the solution is
allochka39001 [22]
The absolute error is:
actual - estimate = 33.2 - 35 = -2.8
that in percent can be found using a rule of three, we say that 33.2 is the 100%, and we find the % for 2.8
33.2 ml -------> 100%
  2.8 ml -------> x
x =(2.8)(100)/33.2
x = 8.4
then the percent error is 8.4%
4 0
2 years ago
A line passes through point (-6, -1) and is parallel to the equation y2x-5.
zhenek [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I need help....!!!!!
Vikki [24]
C. Because the full length is 44. Now the equation is 6x-5=44. Add 5 to both sides. 6x=49. 49/6= 8.16666666666 so you round and get 8.17
8 0
3 years ago
PLEASE HELPP!! RIGHT ANSWERS WILL GET BRAINLIEST!!!
Alecsey [184]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
Rudik [331]

Answer:

..............................

7 0
2 years ago
Other questions:
  • You've decided to take 3 steps and randomly choose left or right as the direction each time.
    7·2 answers
  • Due tomorrow yup yup
    5·1 answer
  • Someone pls help me like im so serious
    13·2 answers
  • Factor y2 + 5y +6.<br> (y + 1)(y + 6)<br> (y + 2)(y + 3)<br> (y + 2)(y + 4)
    11·1 answer
  • The answer to the question obviously
    10·1 answer
  • How many pieces of ribbon having length of 50cm will make 1 meter?
    7·1 answer
  • A biologist studied the frequency of croaks for frogs from two different regions. From a random sample of 32 frogs located in th
    9·1 answer
  • You roll a 6-sided die.<br> What is P(even)?<br> Write your answer as a percentage.
    10·1 answer
  • A deposit of $325 is made to a checking account that pays 4% annual interest, compounded quarterly.
    7·1 answer
  • George monitors the number of influenza infections reported in a certain neighborhood in a given week. The recent numbers are sh
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!