1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
1 year ago
7

Show all your calculations, including anything you plug into a calculator. If you use an app, please

Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]1 year ago
3 0
Robert Morris, generally considered the financier of the Revolution, donated ships from his fleet of tobacco-trading vessels and turned to privateering. Raiding British convoys, he became the richest man in America. He personally signed 6,000 notes to pay off Washington's troops when the war ended.
You might be interested in
What is 4x + 2(3y - 2x)
lapo4ka [179]

Answer:

6y

Step-by-step explanation:

4x+6y-4x

6y

May be this will help you

5 0
3 years ago
US National forest cover approximately 300,000 square miles. conversationalist want the total square footage of forests to be 30
Sveta_85 [38]
E+10 is equivalent to 10^10 so, 9e+10 is equivalent to 9*10^10. 300,000^2 is 90000000000 square miles, where as the US has 4000000. Therefore, if the national forest were as large as the environmentalist wants them to be, the forest would be larger than the US, which is IMPOSSIBLE !!! As a result, this goal is not reasonable 
7 0
2 years ago
Which equation should you solve to find x?
devlian [24]

the answer is B ........

3 0
1 year ago
What is the solution to the inequality d/7+4
Sedaia [141]
I think the answer would be d(greater than or equal to) -28
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 46, and 47!
ale4655 [162]

Answer:

18) it is parallel to y axis

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor:<br>4h^2 – 12h + 9 = 0​
    12·1 answer
  • Question in below. help plz
    15·1 answer
  • Janet uses _____ thinking to work on math problems.
    13·1 answer
  • Plzzz help, the quicker the better!!!!!!
    12·1 answer
  • joan spent half of her allowance going to the movies. she washed the family car and earned $6. what us he weekly allowance if sh
    13·1 answer
  • Evaluate the expression (19+9)+(-9)
    13·2 answers
  • Which two operations are needed to wrte the expression that represents Fournes heerence of a number and three? mult cation and s
    9·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Will be deleted at 3:30
    7·1 answer
  • On the unit circle, where 0 undefined?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!