Answer:
b. Deductible
Explanation:
Since in the question it is mentioned that Kenji who had an illness and had an accident during the year also the combined out of pocket expenses is $1,000.
So this $1,000 represent the deductible
hence, the correct option is b.
And the other options are wrong
Therefore the same is to be considered
Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
Frictional, Structural, &
Cyclical
<span />
Answer: the correct option is E.
Explanation: Direct marketing can be referred to as an advertising strategy that implements an individual distribution of a sales pitch directly the to potential customers. The delivery systems used here, include, mail, e-mail, texting, and calls.
This method of marketing is called direct marketing because it is usually carried out without the use of middleman such as advertising media. This is because it will make no economical sense to utilize the media to market to just one particular customer.
Therefore, the direct method of marketing is not used in combination with other forms of promotional media.
Answer:
True
Explanation:
The statement is true, roles and responsibilities are very important in family business. Relatives regularly fill more than one job in the organisation so as to keep it running. Likewise, if the administration covers and family jobs and duties are uncertain to everybody, opposition or even absolute battling is bound to happen in light of the fact that the individuals included know each other well indeed.