1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
1 year ago
12

BRAINLIEST !! Evaluate the following fractions giving your awnser in its simplest form.

Mathematics
2 answers:
kiruha [24]1 year ago
8 0
Answers are:
a) 1/15
b) 18
c) 1/12

a) 2/5 divided by 6
The rule in dividing fractions is to flip the fraction and multiply. Since “6” is 6/1, it becomes 1/6.
2/5 x 1/6 = 1/15

b) 3 1/3 times 5 2/5
Change the fractions into mixed fraction and multiply across.
10/3 x 27/5 = 270/15
Simplify by dividing numerator by denominator
270/15 = 18

c) 1/4 + 1/3 - 1/2
To add and subtract fractions the denominator has to be the same.
The lowest common denominator will be 12.
1/4 = 3/12
1/3 = 4/12
1/2 = 6/12

Now solve
3/12 + 4/12 - 6/12 = 1/12
Pie1 year ago
7 0

Answer:

question no c 0•08

Step-by-step explanation:

at first

1/4+1/3-1/2

0•25+0.33-0.50

0.58-0.50

0.08 answer

You might be interested in
One angle of an isosceles triangle measures 64°. Which other angles could be in that isosceles triangle? Choose all that apply.
konstantin123 [22]

Answer:

64 and 52 or 58 and 58

Step-by-step explanation:

All the angles have to add up to 180 and 2 angles need to match

6 0
3 years ago
Why might you want to write a ratio as a decimal
Volgvan

Sometimes when you’re doing math, it’s easier to line your numbers up when you have your ratio as a decimal! Hope it helped

3 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nicole has $120. if she saves $20 per week, in how many days will she have $500?
ElenaW [278]
500= 120+20x, where x is weeks

Subtract 120 from both sides
380=20x

Divide both sides by 20
19=x

19 weeks*7 days per week= 133 days

Final answer: 133 days
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the property illustrated in the equation. x2 + (y + z ) = x2 + (z + y )
DiKsa [7]
Z=-y i believe because you have to do z+y



7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write this number in word form 3,388,198
    5·2 answers
  • A builder planned to build dog houses for his pets .each dog house will be on 1/3 of an acre of land .how much land will he need
    5·1 answer
  • What is answer I need to know
    12·1 answer
  • Olivia is buying packages of balloon for $3 each in the website charges and $8 shipping fee her budget is $26 .what's the format
    13·1 answer
  • I need help to start this problem. Can some help? The problem is 5k+6-k≥-14
    8·2 answers
  • The question is in the picture plz help
    12·2 answers
  • -2+3x=-(x+6) solve for x
    8·2 answers
  • 2007 Federal Income Tax Table
    5·1 answer
  • How many bricks each 25 cm long and 6 cm wide will be required to cover a
    12·1 answer
  • How many ways can a president, vice president, and secretary be selected from a class of 30 students? a. 90 b. 2,068 c. 4,060 d.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!