1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PolarNik [594]
11 months ago
9

What order will result in a final output of - 31 when the initial input is 0?? Someone please please helpoo

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]11 months ago
4 0

The order that will result in a final output of -31 when the first input is 0 is as follows; Third → Second → Fourth → First

<h3>How to find the order?</h3>

First gives;

y = -2·x + 34 = 18

Second gives;

y = -x/3 - 10 = -38/3

Third gives;

= -24

Fourth gives;

y = (x - 2)² = 36

We have after several iterations;

Third gives,

= -24

Next we input into the second to get,

y = -(-24)/3 - 10 = 24/3 - 10 = 8 - 10 = -2

Next we input into the fourth to get,

y = ((-2) - 2)² =  (-4)² = 16

Next we input into the first to get,

y = -2×16 + 34 = -32 + 34 = 2

Which gives the order as follows;

Third → Second → Fourth → First

Learn more about this concept here;

brainly.com/question/17444851

#SPJ1

You might be interested in
What's 5/6 divided by 2
natali 33 [55]
5/6÷2/1
=5/6×1/2
=5/12 i hope this helps
7 0
3 years ago
Find an equation of the line having the given slope and containing the given point.
mart [117]

Answer:

y=8x-69

Step-by-step explanation:

you would use the equation y-y1 = m (x - x1)

plug in m = 8 , y1 = 3, x1 = 9

now you have y - 3 = 8 (x-9)

distribute 8 --> y-3 = 8x - 72

add three to both sides to get y = 8x - 69

6 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
PLEASE HELP!! QUESTION IS IN IMAGE
sdas [7]

Answer:

false and then true

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Giselle bought a dress for $35 and three t-shirts. She used a coupon for $2.50 off each t-shirt. The total cost can be modeled b
yanalaym [24]
N-2.5 represents the cost for each shirt being subtracted by $2.50 due to the coupon
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the square root of 15 irrational or rational ?
    5·1 answer
  • The sum of the page numbers on the facing pages of a book is 69. what are the page numbers.
    7·1 answer
  • The length of a pole is to be 6.5 ft.The actual length of the pole may vary by as much as 0.02ft. Write an absolute value inequa
    13·1 answer
  • Please check if u can help
    10·2 answers
  • Aluminium has a density of 2900 kg/mº. A construction company
    11·1 answer
  • Please help! this is due today and this is the only question left!!
    6·1 answer
  • HELPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • A pizza contains 8 slices. Isabella and her friends want to order pizza. There is a total of six people eating. How many pizzas
    13·2 answers
  • Which of the following are irrational numbers?
    5·1 answer
  • Tom is throwing darts at a target. In his last 30 throws, Tom has hit the target 20 times. You want to know the estimated probab
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!