1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
13

Q2) The isoscsles right triangle has 2 of it’s sides 10,10 it’s area is

Mathematics
1 answer:
nydimaria [60]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

side a = 10

Area of isosceles triangle = \frac{\sqrt{3}a^{2}}{4}\\\\

           = \frac{\sqrt{3}*10*10}{4}\\\\=\sqrt{3}*5*5\\\\=25\sqrt{3}\\\\=25*1.732

             = 43.3 square units

You might be interested in
It takes 45 minutes for 4 people to paint 5 walls how long does it take 6 people to paint 4 walls
Naily [24]

Answer:

54 Minutes

Step-by-step explanation:

45 minutes/5 walls/4 people=2.25 minutes per person per wall

2.25 times 6 times 4=54 minutes

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. The population of a town is modeled by the equation P - 165812002, where "p"
Pavel [41]
Is that all the information ? I think they’re missing something
5 0
3 years ago
(9) power 3 +(3) power 2+(6) power 3+(15)power 2=?
Kisachek [45]
Hey! So, here's a tip. When writing exponents, an easier way is to write a^b, rather than a to the b power. Besides that, here is your answer!


So-------

9^3=729

3^2=9

6^3=216

15^2=225



Now that we have that figured out, we can add them together, wish is simple. 729 + 9 + 216 + 225= 1,179.



Therefore, your final answer will be 1,174.




If you have any questions on this, I'm happy to help you. :)
5 0
2 years ago
Describe how you would find 24+ 36 using mental math
FinnZ [79.3K]

Answer:

First add 6 and 4 together to get 10 now add 2 and 3 and 1 together which gets you 6 and add the zero from the 10 and you get 60

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
On a coordinate grid what is the distance between (2,4) and (2, -3)
Mariulka [41]
The answer would be seven units

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How many hours of rock and hip-hop will I can have after he makes the changes?Show your work.
    9·1 answer
  • There are 12 boys and 16 girls in a classroom. which represents the simplified ratio of girls to students in the classroom?
    7·2 answers
  • Maya has a smart phone data plan that costs $50 per month that includes 2 GB of data, but will charge an extra $15 per GB over t
    9·1 answer
  • Mark scored three times as many points as justin.write and algebraic expression to represent the number of points mark scored. e
    8·1 answer
  • Heather manages a company that currently has 35 employees, e, and is gaining 5 new employees each month. Which equation below ca
    7·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • How to write an expression combining areas of four triangles and two squares
    13·1 answer
  • Ned took a test with 20 questions. He lost 3 points for each of the 5 questions he got wrong and earned an additional 12 points
    7·1 answer
  • Find the commission.
    12·1 answer
  • Pls answer I will mark brainliest
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!