1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
monitta
3 years ago
7

Kevin takes out a loan for 8000$ at 4.5% simple interest for 48months what amount of simple interest will he have to pay on the

loan
Mathematics
2 answers:
coldgirl [10]3 years ago
7 0
4.5 divided by 100= 0.045
8000 times 0.045= 360
zimovet [89]3 years ago
4 0
It’s 360 your welcome
You might be interested in
A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
mafiozo [28]

Answer:

$8.59

Step-by-step explanation:

The unit price is just asking for what one pair of gloves cost.

\$ 51.54 \div6=\$8.59

∴The unit price of the pairs of gloves is $8.59

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The expression b/c = b/c is an example of a(n) A. reciprocal. B. identity. C. root. D. square root
zhannawk [14.2K]

I am not to sure but I would go for B. identity.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Q10 - Please help!!! I will give Brainliest!
Dominik [7]
The answer is 27 because 8-2=6 and 9-6=3 then 8*2=24 and 24+3=27
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A sales associate is given a $500 hiring bonus with a new job. She earns an average commision of $250 per week for the next 12 w
allsm [11]
$3500 250 x 12 + 500
4 0
3 years ago
How is it going to tell me the answer
Anon25 [30]
I dont know man you gotta ask a question
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A company makes concrete bricks shaped like rectangular prisms. Each brick is 11 inches long,8 inches wide, and 5 inches tall. I
    10·1 answer
  • Rose has $30 to spend on school supplies. She spent a total of $12.52, including tax, on a new pack of binders. She needs to sav
    6·1 answer
  • For a game, Tony has a rectangle drawn on a piece of paper that has an area of 18 in.2. What should he do to the dimensions in o
    7·2 answers
  • Convert 30 ft per s to mi per min.<br><br> 5280 ft = 1 mi<br><br> Round to nearest hundredth.
    14·1 answer
  • What is equivalent to expression 2(7x + 3 - x) ?<br> PLEASE DO STEP BY STEP
    12·2 answers
  • How do I find the area of each regular polygon.
    6·1 answer
  • Susan is a college student with two part-time jobs. She earns $10 per hour tutoring
    9·1 answer
  • You have 2\3 of a pizza left from yesterday. You divide it into 4 equal pieces. What fraction of the pizza is each piece?​
    9·1 answer
  • V= u + at<br><br> U=1 <br> T= 1/2 <br> a=-3<br><br> Work out the value of v.
    11·2 answers
  • How do I solve <br><br> x² - 10x-3=0
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!