1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
3 years ago
14

What are zeros of the function? What are there multiples? f(x) = 4x^3 -20x2 + 24x

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
7 0
When X=0, the function would be:

<span>f(x) = 4x^3 -20x2 + 24x
0= </span><span>4x^3 -20x2 + 24x       ----->divide all by x
</span>x(4x^2 -20x + 24)  =0     ------> split -20x into -12x and -8x
x(4x^2 -12x -8x + 24)
x{4x(x-3)  - 8(x -3}
x(4x-8) (x-3)
x1= 0
x2= 8/4= 2
x3= 3
You might be interested in
The mass of a small virus is 10^-20 kg. The mass of an average human cell is 10^-12 kg. Which of the two has lesser mass? how ma
fredd [130]

For this case we have:

10 ^ {- 20}, we must run the decimal point 20 spaces to the left.

0.00000000000000000010 \ kg

10 ^ {- 12}, we must run the decimal point 12 spaces to the left.

0.000000000010 \ kg

Thus, it is observed that the mass of a small virus is smaller!

We subtract and obtain:

10 ^ {-11}

ANswer:

The mass of a small virus is less!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please I need it
jenyasd209 [6]

Step-by-step explanation:

see the photo for explanation

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
KengaRu [80]

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lincoln is saving $360 to buy a new bike. He already has $85 and can earn $12 per hour at work. Which of the following equations
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

85 + 12w =360

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A machine prints 8 banners in 120 seconds.How many seconds does it take to print one banner?
Effectus [21]

Answer:

15 seconds

Step-by-step explanation:

120/8=15

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find f.<br> f'(x)=(sqrt(x))(6+10x)<br> f(1)=11
    15·1 answer
  • H(t)=50− 5 t ​ <br> h(35)=?
    11·2 answers
  • What is greater 6 pints or 60 fluid ounces
    11·2 answers
  • A supplier sells 2 1/4 pounds of mulch for every 1 1/3 pounds of gravel. The supplier sells 1/72 pounds of mulch and gravel comb
    7·1 answer
  • When the cost of a car is multiplied by 0.02 the result is $1730. Find the cost of the car
    15·2 answers
  • Use the chain rule to find the derivative of each of the following :
    8·1 answer
  • Find the measurements of the unknown angles in this figure
    7·1 answer
  • It cost $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number of vitamins in the bottle, what should a
    7·1 answer
  • Solve for x, where x is a real number.<br> 10+ x + 3 =4
    10·2 answers
  • a waiter earns $13.65 per hour and must give 10% of his tips to the kitchen staff. he worked 8 hours last Friday and made $213 i
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!