1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
7

An item is priced at $14.92. If the sales tax is 7%, what does the item cost including sales tax?

Mathematics
1 answer:
exis [7]3 years ago
3 0

Answer: 15.96$

Step-by-step explanation:

(14.92 x .07) + 14.92 =15.9644$ simplified is 15.96$

You might be interested in
How do i turn 7/3 in to a whole #
xenn [34]
Its 2 and 1/3 
as a decimal its 2.3333
there is no possible way it can be written as a whole number
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a side if the triangle below has been extended to form an exterior angle of 130° . find the value of x
11111nata11111 [884]

Step-by-step explanation:

So, you have to get angle under 130° angle:

180°-130°= 50°

And you get X

x=180°-(113°+50°)

x=180°- 163°

x=17°

8 0
3 years ago
Which of the f-values satisfy the following inequality? f+8≤12 Choose all answers that apply:
Vikki [24]
The answer would be A f = 4
5 0
3 years ago
An 8×8×8 cm cube was painted red, and then broken up into small cubes with side lengths of 1 cm. How many small cubes have none
Alona [7]

Answer:

216

Step-by-step explanation:

If you just paint the surface of the cube, then the inside of the cube would not have any of their faces painted red.

Just looking at the cube from a side view, you would realize that there would be a smaller cube, 6 x 6 x 6 (not 7 since you have to account for both the top side and the bottom side), and so that is the answer, 6 ^ 3, which is 216.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are these right?!?! Cannot fail
jolli1 [7]
The first one is correct but I don’t know about the second one
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many different teams of 11 players can be chosen from a soccer squad of 16
    10·2 answers
  • A 5-pack of popsicles costs $0.95. What is the unit price?
    9·2 answers
  • How many 2/3 cup servings of soup are in 4 cups of soup?
    9·2 answers
  • A group of veterinarians at a major veterinary hospital was interested in investigating a possible link between enteroliths, sto
    5·1 answer
  • Genevieve forgot the last two digits of her four-digit locker code: 21?? If the number is divisible hy 5,6, and 7, what is Genev
    13·1 answer
  • What is -2(4g-3)=30 I can't figure it out so I need so help
    15·2 answers
  • Solve plz<br> 500 - 2.23
    5·2 answers
  • Mind lending a hand?
    8·2 answers
  • Use the distributive property to remove the parentheses. (-2+2w+4w)(-7)
    11·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. not all tiles will be used. match each quadratic equation with its so
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!