a local club sells candles for a fundraiser. a set of 6 candles sells for $18.00. what is the cost per candle?
2 answers:
Answer:
The cost per candle is $3.00
Step-by-step explanation:
$18.00 divided by 6
18/6 = 3
each candle costs $3.00
You might be interested in
Can’t determine slop there is no picture of lines
Step-by-step explanation:
= 5 • ( 4• x )
= 5 ( 4x )
= 20x

Answer:
225
Step-by-step explanation:
If you divide 675 you'll get 225. 225 times 4 will be 900. But 225 times 3 will be 674. So each 1/4 will be 225.
A way to do it is like this. Numerator divided by denominator so 3 divided by 16 which is .187.
5 divided by 48 is .0146 with the six repeating
Answer: in decimal form its -2.17
exact form is -37/17
and mixed number form its -2 3/17