Answer:
-2
Step-by-step explanation:
The line passes through points (1,4) and (4,-4)
Slope (m) = change in y ÷ change in x
i.e m = 
8/(9/6)
(8/1)/(9/6)
(8/1)*(6/9)
48/9
5 1/3
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
$27.75
Step-by-step explanation:
Multiply $2.25 by 11 to get the answer