1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
8

Factorization 36+121c2+132c

Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
5 0

Answer:

(6+11c)^2

hope this helps :)

lukranit [14]3 years ago
3 0
36+242c+132c
36+374c

2(18+187c) is your answer
You might be interested in
Plz help me with this
Jlenok [28]
Answer is 12 to your question
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you subtract 16 from my number and multiply the difference by -3 the result is -57 what is my number
Sav [38]

Answer:

n=35

Step-by-step explanation:

-3(n-16)= -57

-3n+48= -57

     -48   -48

-3n= -105

/-3       /-3

 n= 35

7 0
3 years ago
Is 5361 divisible by three how do you know just by looking at it
sleet_krkn [62]

Answer:

Yes!

Step-by-step explanation:

Here is a trick. If you add up all of the numbers in the number, and if that is divisible by three, the number is divisible by three. So...

5+3+6+1=15

15 is divisible by 3,

so 5361 is divisible by 3

(if you wanted to know, it is 1787)

8 0
2 years ago
Find the obtuse angle the line y-2x=7 makes with the x- axis
Kazeer [188]
In analytical geometry, there are already derived equations to find the distance of lines and points as well as the angle made between two lines. As special case is when the other line is one of the coordinate axis. Then, the formula can be simplified to

tan θ =m, where m is the slope of the equation

In the next step, we also incorporate operations of calculus. Since the slope is equal to Δy/Δx, this is equivalent to dy/dx in calculus. Therefore, you can find the slope by differentiating the equation in terms of x.

<span>y-2x=7
y = 2x+7
dy/dx = 2 =m

So,

tan </span>θ = 2
θ = tan⁻¹(2)
θ = 63.43°
5 0
3 years ago
Helphelphelphelphelphelphelp
Nesterboy [21]

i think a. hope it helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help Help Help I Need a,b,c
    8·2 answers
  • Pie charts for school, please help me
    5·2 answers
  • A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    15·1 answer
  • How long does it take you and students 2 and 3 to clean up a 12 ft. X 12 ft wall covered in graffiti? Besides the answer (be spe
    8·1 answer
  • Jane took 20 min to drive her boat upstream to​ water-ski at her favorite spot. Coming back later in the​ day at the same boat​
    15·2 answers
  • A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $21 plus an additional $0.11 for each minute of calls. Plan B costs $29 p
    14·1 answer
  • PLSSSSSSSSSSSSS HELPPPPPPPP
    6·1 answer
  • Given DEFG is a rhombus. Find the indicated measures.
    8·1 answer
  • Need help ASAP will give more points
    12·2 answers
  • Figure ABCD is transformed to A′B′C′D′, as shown:
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!