1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

The difference between a number and 12 is 20

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
8 0
X-12=20

Isolate x by adding 12 to both sides
x-12+12=20+12
x=32

Final answer: The number is 32.
Remember that difference is a keyword for subtraction.
You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (9, 8) and (4, 6).
andreev551 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

90

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with the answer, ive been stuck on getting both answers for a while now ty
Anettt [7]

Answer:

3x + x - 17 + 13 = 116 \\ 4x = 120 \\ x = 30 \\ g = 73 \\ h = 43

8 0
3 years ago
A lion paced up and down the ridge 10 times. The ridge is 5 ft. 3 in. long. How far did the lion travel? (12 in.=1 ft.)​
Setler79 [48]

Answer:

105 ft.

Step-by-step explanation:

5 x 12 = 60

So 5 feet is 60 inches.

60 + 3 = 63

That makes the ridge 63 inches long.

When the lion went up the ridge, it traveled 63 inches.

When the lion went back down the ridge, it traveled another 63 inches, totaling 126 inches.

The lion did this 10 times.

126 x 10 = 1260

Divide 1260 by 12 to find the measurement in feet.

1260 ÷ 12 = 105

7 0
3 years ago
A restaurant manager states the number of customers that enter the restaurant is equal to 4
Eduardwww [97]

Answer:

the nearest whole number is 8

7 0
3 years ago
Please help me with this
Dennis_Churaev [7]

Prob ( guessing right) = 0.25 . Get 1 point.

Prob( guessing wrong) = 0.75. Lose 0.5 points.

Expected value = 1(0.25) + (-0.5)(0.75)

= -0.125 answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the solution to the system of equations
    12·1 answer
  • 96 points here, having to ask same question again - please help a brother out.
    12·2 answers
  • Please help. I think I know but I'd like to have it confirmed.
    15·1 answer
  • Irunt
    12·1 answer
  • Which of the following pairs of numbers contains like fractions?
    5·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • Which inequality would result in the shaded solution on the unit circle to the right?
    10·1 answer
  • The sum of two acute angles is an obtuse angle. always, sometimes, or never true.​
    5·2 answers
  • Which of the following charts represents a function
    15·2 answers
  • Subtract 9 from e. Then, divide by 2.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!