1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
3 years ago
15

O is the center of the circle. Assume that lines that appear to be tangent are tangent. What is the value of x?

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
7 0
Given that QO is the radius and PQ is tangent to circle O, then ΔPQO is a right triangle. Hence the value of x will be obtained as follows:
Sum of angles in a triangle is equal to 180°. Thus
x+17+90=180
x+107=180
thus
x=180-107
x=73°

Answer: x=73°
faltersainse [42]3 years ago
5 0
The answer is 78................................
You might be interested in
PLEASE HELP!!!! ILL GIVE BRAINIEST!!!
muminat

Answer:

D

Step-by-step explanation:

corresponding angeles will be equal when parallel lines are cut by traversal.

so 7x+5=33

6 0
1 year ago
There are two colored marbles and one white marble in a box. Julie mixes the marbles and then Sam draws two marbles at random wi
tino4ka555 [31]
At first there are three marbles for Sam to pick from. the possibility of drawing a colored marble is 2/3. if Sam picks one of the colored marbles, the possibility of therefore (if he'd drawn the colored marble) drawing the second colored marble is 1/2. for the possibility of those happening consequently, we have to multiply the possibilities. 2/3 * 1/2 is 2/6 is 1/3. which means Sam wins in 33.333...% cases. Julie has a better chance of winning.

adding a white marble would change the possibilities to 1/2 and 1/3 consequently, meaning Sam wins in 1/2 * 1/3 = 1/6 = 16.7% cases, which is even less fair.

adding a colored marble would change the possibilities to 3/4 and 2/3 consequently, meaning Sam wins in 3/4 * 2/3 = 6/12 = 50% cases, which finally makes the game fair.
6 0
1 year ago
Please help me ASAP!!!!!!!!
Maurinko [17]
1 2/6 = 6/6 + 2/6
answer is A.

----------------------
5/8 - 4/8 = 1/8
answer is B 1/8 lb
---------------------------
1 6/8 = 14/8
1 3/8 = 11/8
14/8 + 11/8 = 25/8 = 3 1/8
answer is C. 3 1/8 miles
-----------------------
1 7/100 + 4 6/10 = 5 67/100 (5 and 67/100)

------------------------------------

3/4(4) =3
1/4(2) = 1/2

3 - 1/2 = 6/2 - 1/2 = 5/2 = 10/4

answer is C. 10/4 ft
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A parabola opening up or down has vertex (0,0) and passes through (12, -18). Write its
denis-greek [22]
The equation is y= -1/8x^2
4 0
3 years ago
Please help with number 39
mr Goodwill [35]

You want to find values of v (number of visors sold) and c (number of caps sold) that satisfy the equation

... 3v + 7c = 4480

In intercept form, this equation is

... v/(1493 1/3) + c/640 = 1 . . . . . divide by 4480

Among other things, this tells us one solution is

... (v, c) = (0, 640)

The least common multiple of 3 and 7 is 21, so decreasing the number of caps sold by some multiple of 3 and increasing the number of visors sold by that same multiple of 7 will result in another possible solution.

The largest multiple of 21 that is less than 4480 is 213. Another possible solution is (0 +213·7, 640 -213·3) = (1491, 1)

We can also pick some number in between, say using 100 as the multiple

... (0 +100·7, 640 -100·3) = (700, 340)

In summary, your three solutions could be

... (visors, caps) = (0, 640), (700, 340), (1491, 1)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Is the equation below an example of growth or decay y=4x
    10·2 answers
  • Find the surface area of the cylinder.
    10·1 answer
  • Please help me with this Ixl answer
    10·2 answers
  • Solve: Y=(x-4)(x-2)
    14·1 answer
  • Can i get your help please <br> Simplify: 176/14
    5·2 answers
  • HELP!! (Brianlist) PLEASE NOWW
    15·2 answers
  • I need some help pls thx
    9·1 answer
  • What is the solution to the system of equations below. Y=3/4x-12and y=4x-31 (-4,-15) (-4,-12). (4,-9). (4,-47)
    11·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • How to the medium in the dot line????!! I don't want my mom to be mad at my grade please!!!!!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!