Answer:
1. The price of a beignet is $3.00 in 2011 and Maria's wage is $27.00 per hour in 2011.
2. The price of a paperback novel is 3 beignets in 2011 and Maria's wage is 9 beignets per hour in 2011.
3. 3 Beignets
4. increases and remains the same
Explanation:
1. Nominal value is the value of a product based on the money of the day that we see. The price of a beignet is $3.00 in 2011 and Maria's wage is $27.00 per hour in 2011 are the values of the product and wage quoting the money of the day.
2. The real value of a varaible is the value in terms of the value of some other goods. In this case Paperback and Maria's wage are valued in terms of beignets.
3. The relative price of paperback is valued in terms of beignets. So if a beignet costs $6 and a paperback novel is $18. The relative price of a paperback novel will be three times the cost of beignet, since a beignet costs $6.
4. Between 2011 and 2016, the nominal value of Maria's wage increases and the real value of her wage remains the same.
They can go to a well known reputable counsellor and both present their points of view and their reasoning and discuss it with the counsellor who should be able to delve into the reasoning for their moral positions and perhaps find common ground for the two positions or point out inconsistencies in the arguments of one to increase understanding of the other parties's position and arrive at a mutually beneficial result.
The correct answer is the inspection report. It is because
the inspection report covers of the information regarding about the applicant
in terms of their character, the people associated with them and as well as the
hobbies or anything related that could be based on their work.
Answer:
Total overhead = = $7,500
so here correct option is E. $7,500
Explanation:
given data
production = 1,000 units
direct labor = ¼ hour @ $24 per hour
variable overhead = 75 % of direct labor
fixed overhead = $3,000
to find out
total amount of overhead
solution
we first find Direct labor that is
Direct labor = ¼ × 24
Direct labor = $6
so
Total overhead will be here
Total overhead = Variable overhead + Fixed overhead .................1
now put here value we get
Total overhead = ($6 × 75% ) × 1,000 + $3,000
so
Total overhead = = $7,500
so here correct option is E. $7,500