1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
3 years ago
5

PLEASE HELP ME ON THIS ASAP AND I'LL RATE BRAINLIEST. PLS PLS PLS

Mathematics
2 answers:
Inessa05 [86]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

okay so it sounds confusing but bare with me...

join the point up like a triangle eg bay view to mountain view then mountain view to hill view.

Lets take bay view to mountain view as an example. Go along halfway and draw a straight line from the halfway point all the way through. (it should be a right angle on both sides) and basically draw the line so it cuts between the triangle. then repeat for all three sides. The lines should join up at a point and that is the equidistant point... if not there will be a small gap. but s in the middle

Andre45 [30]3 years ago
7 0

Answer:

put the S in the middle of all the towns

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the value of the fourth term in the geometric sequence
ivanzaharov [21]

Answer:

a(4) = 15/4

Step-by-step explanation:

Here we're told that the first term is a(1) = 30 and that the common factor r = 1/2.

Thus, the geometric sequence formula specific to this case is

a(n) = 30(1/:2)^(n-1).

What is the fourth term?  Let n = 4,

a(4) = 30(1/2)^(4-1), or a(4) = 30(1/2)^(3), or  a(4) = 30(1/8) = 30/8, or, in reduced form,

a(4) = 15/4.

6 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
0.572 repeating as a fraction
valentinak56 [21]

572/1000, or 143/250.

4 0
3 years ago
100 lbs divided by 2.2 equals what
Keith_Richards [23]
The answer is 45.4545454545
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
the greater of two numbers is 1 more than twice smaller. three times greater exceeds 5 times the smaller by 10. find the three n
krek1111 [17]
<h3><u>The value of the greater number is 15.</u></h3><h3><u>The value of the smaller number is 7.</u></h3>

x = 2y + 1

3x = 5y + 10

Because we have a value for x we can plug this value in to find the value of y.

3(2y + 1) = 5y + 10

Distributive property.

6y + 3 = 5y + 10

Subtract 5y from both sides.

y + 3 = 10

Subtract 3 from both sides.

y = 7

We can plug this value back into the original equation to find the value of x.

x = 2(7) + 1

x = 15


7 0
3 years ago
Other questions:
  • The first three terms of a geometric sequence are shown below.
    11·1 answer
  • (-2g+7)-(g+11)<br><br> Find the difference! Thanks!
    12·2 answers
  • |z-1| greater than or equal to 8 <br> |z-1|&gt;8
    11·1 answer
  • The scale drawing represents Kim’s living room. She wants to put new baseboards on the walls of the room. If the scale is 2 cm:1
    7·1 answer
  • Three fourths of the fans did not carry banners of 1000 fans attended game how many fans carried banners
    6·1 answer
  • The second number in an ordered pair of numbers that corresponds to a point on a coordinate system is the ?
    14·1 answer
  • The data set represents the responses, in degrees Fahrenheit, collected to answer the question "How hot is the sidewalk during t
    9·1 answer
  • Tanya is printing a report. There are 96 sheets of paper in the printer, and the number of sheets p left after t minutes of prin
    5·1 answer
  • Mel is taking her holidays. She receives $2937.50. This includes her normal pay
    13·1 answer
  • What is the number below that subtracted 7 from four times it multiplied and equals 1?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!