1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
11

Jim bought 2 packs of batteries from a store. The price of each pack was the same. After he bought the batteries, his account ba

lance showed a change of −$23.94. What would have been the change to Jim's account balance had he only bought 1 pack of batteries from the store?
Answers available:
−$21.94
−$11.97
$11.97
$21.94
HELP ASAP. 50 POINTS
Mathematics
2 answers:
RoseWind [281]3 years ago
7 0

Is it right?? I just wrote her so you can give the brainliest if its right cause i need to know :)


FinnZ [79.3K]3 years ago
3 0
The answer is- $11.97 because you divide the the 2 pack of batteries by it's coast to fine the original coast of one pack of batteries
You might be interested in
-x - 11 and the opposite of -11
likoan [24]

Answer:

The opposite of -11 is 11, and I dont understand what else you're asking

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which table shows the same relationship as y = -x + 3x?
Sav [38]

Answer:

The answer is C

7 0
4 years ago
What is the value of y in the 1/4y =12
aliina [53]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have $250. <br> You spend 45% of that. <br> how much is left?
tekilochka [14]
$137.5 is left from spending 45% of $250
8 0
3 years ago
Denzel has 3 2/5 boxes of party favors. One full box contains 15 bags of favors and each bag has 3 favors in it. Which expressio
Artist 52 [7]

Boxes = 3_2/5

15 = total number of bags of favors

Each bag has 3 items inside

3 × 15 = 45

Total number of items = number of boxes plus (15 × 3).

So, choice A is the answer.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Guy wants to swim 500 meters. After 75 meters, he takes a break. What percent of his goal has he already met?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME!
    15·1 answer
  • A delivery truck drove 203 mi in 3.5 h. After unloading and loading new cargo, it traveled on another 243 mi for 4.5 h. What was
    13·1 answer
  • Which method transfers heat from the Sun to the ocean? Which method spreads heat in the ocean? Which method transfers heat from
    10·1 answer
  • vincent’s copier can print in 7 hours. chris’s printer can do the same in 13 hours. how long would it take to do the job using b
    11·1 answer
  • Two trapezoids below are similar what is the length of RS?
    11·1 answer
  • A square is cut diagonally into two equal parts. If each part has an area of 50 cm^2, then what is the perimeter of each part?
    13·1 answer
  • Which represents a unit rate the cost of cat food $36 per 3 bag, the cost of orange juice is $3 per jug, the cost of photocopies
    5·1 answer
  • $15,000 at 15% compounded annually for 5 years
    9·1 answer
  • 3. If triangle ABC has the following measurements, find the measure of angle A.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!