1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
14

Find the third term of the binomial expansion (4x+y)5 answer

Mathematics
1 answer:
frosja888 [35]3 years ago
6 0
(4x+y)+5
20x+5y
20x+5y+0
third term is zero
You might be interested in
A linear function f(x) is shown on the table. What is the value of f(4)
Maksim231197 [3]
F(x)=y

y is considered to be the value of f(x)

Looking at a table, when x=4, the corresponding y value is the value of f(4)
3 0
3 years ago
Use the given graph to determine the limit, if it exists. A coordinate graph is shown with a downward sloped line crossing the y
vesna_86 [32]
For the limit approaching 3 from the right, you want to follow the line to the right of x = 3. From the graph you're describing it sounds like that's y = -3. \lim_{x \to 3} f(x)=-3

The RHS limit is -3 even though f(3) = 7
4 0
3 years ago
Find the distance between the point - 3, 2 and 1 - 1​
dusya [7]

Answer:

5 units

Step-by-step explanation:

Find the distance between the point - 3, 2 and 1 - 1​

Given data

x1= -3

y1= 2

x2= 1

y2= -1

The expression for the distance between two points is

d=√((x_2-x_1)²+(y_2-y_1)²)

subtitute

d=√((1-(-3))²+(-1-(2))²)

d=√((1+3))²+(-1-2))²)

d=√((4)²+(-3))²)

d=√16+9

d=√25

d=5

Hence the distance between the points is 5 units

7 0
2 years ago
Matt gets paid at home for doing extra chores. Last week, he did 6 loads of laundry and 1
emmasim [6.3K]

Matt earns $4 and $3 for 1 load of laundry and 1 load of dishes respectively

<u>Solution:</u>

Given, Matt gets paid at home for doing extra chores.

We have to find How much does Matt earn for completing each type of chore?

Let the amount for 1 load of laundry be m and amount for 1 load of dish be n.

Now, last week, he did 6 loads of laundry and 1 load of dishes, and his parents paid him $27.

Then, 6 \times amount for 1 load of laundry + 1 \times amount for 1 load of dish = 27

\rightarrow 6 \mathrm{m}+\mathrm{n}=27 \rightarrow(1)

The week before, he finished 1 load of laundry and 9 loads of dishes, earning a total of $31

Then, 1 \times amount for 1 load of laundry + 9 \times amount for 1 load of laundry = 31  ⇒m + 9n = 31 ⇒ (2)

Now let us solve equations (1) and (2)

0 – 53n = - 159

-53n  = -159  

53n = 159

n = 3

Now, substitute n value in (1) ⇒ 6m + 3 = 27 ⇒ 6m = 24 ⇒ m = 4

Hence, matt earns $4 and $3 for 1 load of laundry and 1 load of dishes respectively.

8 0
3 years ago
Do these:<br> 1<br> 2<br> 3<br> 4<br> 5<br> 6<br> 7<br> 8<br> 9<br> 10
Elina [12.6K]

Answer:

1. 42.758

2. 99.3

4. 2.05

5. 14

6. 0.3

7. 28.531

8. 122.4

9. 20.1

10. 104.65

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help with this one can’t figure it out
    9·1 answer
  • What is the range of the data below? A box-and-whisker plot. The number line goes from 50 to 100. The whiskers range from 52 to
    13·1 answer
  • Let A=(-6,7), B=(-4,11), and C=(-2.10) be three points in the coordinate plane (A) Verify that the three points form a right tri
    14·1 answer
  • Todor was trying to factor 10x^2-5x+1510x
    14·2 answers
  • A mobile base station (BS) in an urban environment has a power measurement of 8µW at 225m. Assuming the propagation follows an i
    14·1 answer
  • What is the length (in centimeters) of side PR of the triangle? 36 centimeters 42 centimeters 60 centimeters 84 centimeters
    7·2 answers
  • There are 20 students in Mark's homeroom class. Ten percent of the students in Mark's homeroom class are also in art class. He f
    5·1 answer
  • Find the solution using a tape diagram<br><br>H + 12 = 34​
    13·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Let f(x)=3x-4 and g(x)=x^2-5. Find f(g(3))
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!