Answer:
120°; 240°
Step-by-step explanation:
Let's first solve for
:
At this point it's just a matter of drawing a circle, and mark where the angle is(please excuse my paint skills, but free hand drawing would be even worse). Red line, is
on the cosines, and both the green and blue lines are valid solutions. The green line is a quarter of a circle, plus 30°, or 120°. The blue one is 3/4 of a circle, minus 30 degrees, or 240°.
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
2 3/6
Step-by-step explanation:
You must turn 1 2/3 and 1 1/2 into improper fractions. You then multiply them and get an answer of 15/6, but since 6 can go into 15 twice (6x2=12+3=15), you get a whole of 2 and 3/6.
Answer:
you need to sell 60 cups
Step-by-step explanation:
48÷0.80= 60 cups
hope it helps!
please mark me brainliest