1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
2 years ago
11

I need help ASAP! Can someone please help me?

Mathematics
1 answer:
posledela2 years ago
8 0
When you raise an exponent to a power, you multiply the exponents. 8*3/4=6 x would be raised to 6.
You might be interested in
TIME SENSITIVE (30 POINTS)
Nonamiya [84]

Answer:

They have different names?

Step-by-step explanation:

brainliest?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How would I solve y-8+3(y+4)
konstantin123 [22]

Answer:

y-8+3y+12

4y+4

Step-by-step explanation:

y-8+3y+12

4y+4 is your answer

6 0
3 years ago
The base fare per ride on the MTA bus or subway is $2.75, but you get a 5% discount with a purchase. A weekly unlimited MetroCar
Nikolay [14]

"13" or "more than 13" rides will make the weekly unlimited pass more cost effective. A further solution is provided below.

The given values are:

  • Base fare per ride = $2.75
  • Discount = 5%
  • Weekly unlimited Metro Card costs = $32

The Fare after discount will be:

= 2.75\times \frac{100-5}{100}

= 2.75\times \frac{95}{100}

= 2.75\times 0.95

= 2.6125 ($)

hence,

In $32, the minimum number of rides will be:

= \frac{32}{2.6125}

= 12.24

or,

= 13

Learn more:

brainly.com/question/6439224

4 0
2 years ago
How much flour is needed to make 1/2 the recipe
FromTheMoon [43]
1.875 cups of flour ... add snap naomi_ful
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah Meeham blends coffee for​ Tasti-Delight. She needs to prepare 100 pounds of blended coffee beans selling at $4.58 per poun
EleoNora [17]
The high quality coffee bean and cheaper coffee bean should blend at 14.3lbs
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The air pressure inside Jason’s bike tires decreases by about 6% each week. The original pressure was 45 pounds per square inch
    14·1 answer
  • When rolling a fair number cube with numbers 1 through 6, what is the probability of rolling a number greater than 5?
    13·2 answers
  • Donna is running a track it takes her 10 minutes to run 6 laps if she keeps running at the same speed how long will it take her
    12·2 answers
  • You have 3/5 of an apple pie . you divide the remaining pie into 5 equal pieces. what fraction of the original pie is each slice
    10·1 answer
  • Multiply 2.19 × 43.7 = ____
    14·2 answers
  • 3 pounds of steak costs $21. What is the unit rate for the steak
    14·2 answers
  • Write each product using the Distributive Property. Then simplify.
    8·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below? <br><br>Check all that apply.
    10·1 answer
  • Please help!!
    9·1 answer
  • there are eight students in a class two boys and six girls if the teacher picks a group of 5 at random what is the probability t
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!