1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GaryK [48]
3 years ago
6

Johns car averages 28 miles per gallon. how far can her drive on 8.25 gallons

Mathematics
1 answer:
Lilit [14]3 years ago
4 0

Answer: The correct answer is 231 miles

Step-by-step explanation: 28 miles to the gallon x 8.25= 231 miles

You might be interested in
Name number that is rational but not and interger or a whole number
iogann1982 [59]

Providing a short wikipedia definition here: "In mathematics, a rational number is any number that can be expressed as the quotient or fraction"

So any fraction would work for this question I believe?

3 0
3 years ago
Gemma had $2,054 in her checking account. She wrote a check for $584 to pay the rent on her apartment. After the landlord cashed
gtnhenbr [62]
This can be solved by subtracting 584 from 2,054.
2,054-584
=1470

Gemma would have $1470 left in her checking account.

Hope this helps!
-Benjamin
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!! Florian ran 1.2 miles and walked 4.8 laps around the path at the park for a total distance of 3.6 miles. Which
fgiga [73]

Answer:

The correct answer would be D) 4.8x + 1.2 = 3.6; x = 0.5 mile

Step-by-step explanation:

This is because laps would be the dependent variable, so we know the number of them (4.8) would be multiplied by the variable (x). We also know that 1.2 is the constant. Now we can solve to make sure this is the right equation.

4.8x + 1.2 = 3.6

4.8x = 2.4

x = 0.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1 3/8 close to?
kozerog [31]
It depends what your trying to get close to. If your trying to get close to a number that is easier to work with 1 4/8 is good because its the same as 11/2 but the closest whole number is 1.
6 0
4 years ago
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can a rational number be a repeating decimal? If so, give an example.
    10·1 answer
  • Nancy has 500 pins.Junior has 300 pins.How many does junior needs to get up to 100,000?
    7·2 answers
  • I know that 8,000 ÷ 800 = 10 because the 8 in 8,000 represents __________
    6·1 answer
  • Which statements about this prism partially packed with unit cubes are true? Check all that apply.
    7·2 answers
  • Answer with A B C D. Correct answer gets brainlest.
    11·2 answers
  • List three numbers in order from least to greatest 8251, 8125, 8512
    6·2 answers
  • Pls help I’m not the best at math
    13·2 answers
  • 1.What is the slope of this graph?
    9·1 answer
  • Let f(x) = 2x - 7 and g(x) = -6x - 3. Find f(x) + g(x) and state its domain.
    5·1 answer
  • Given the rectangle, find all the missing angle measures based on the given angle.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!