1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
12

15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce

Mathematics
2 answers:
puteri [66]3 years ago
7 0
You can set this up as a proportion.

6058.50 x
————– = —
15 1

Cross multiply

15x = 6058.50

Divide by 15

x = 403.90

$403.90 per ounce
Vlad [161]3 years ago
3 0
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
You might be interested in
Someone please help fast will mark as brainelist
Whitepunk [10]

Answer:

The founding fathers would have welcomed the immigrants coming from worn torn countries with open arms.  As seen in the quotations, the founding fathers say "Give me your tired, your poor"... indicating that they want those immigrants to come to America.  They want people who are not fortunate and who are struggling to survive to come to America because America is open to all races and all those types of people.  The founding fathers also say "Send these, homeless, tempest-tossed to me, I lift my lamp beside the golden door!".  Tempests, are storms, and people who are "tempest-tossed" are not in good condition.  The founding fathers want people who are not in very stable conditions, and those who are "homeless" to come to the land of opportunity.  America will open its "golden door" to those who are suffering.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Joyce uses 3/10 bag of chocolate chips for each batch of cookies she makes. What is the least number of batches Joyce can make i
Ugo [173]

Answer:

6 batches is the least amount.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Rowan has $50 in a savings jar and is putting in $5 every week. Jonah has $10 in his own jar and is putting in $15 every week. E
Harrizon [31]

Answer:

(3) Jonah's graph has a steeper slope than Rowan's

Step-by-step explanation:

First we are going to write the equations for the amount of money that each one save

y = a+bx

 Where y: Amount of money in the jar

             a: Initial saving

             b: Money saved every week ( graph's slope )

             x: Number of week

Then, for Rowan

y = 50 + 5x

and for Jonah

y = 10 + 15x

Initially Rowan's graph lies above Jonah's graph but this situation change with time.

It is always true that Jonah's graph has a steeper slope than Rowan's, because for Rowan's graph the slope is 5 and for Jonah's graph the slope is 15

Then the answer is:  

(3) Jonah's graph has a steeper slope than Rowan's

5 0
3 years ago
Find the area of the composite figure. PLEASE HELP. SORRY BUT ENGLISH ONLY.
Ivahew [28]
Looks like a regular hexagon

see my attachment

we put some imaginary lines and take the 2 trignles on the right and put them on teh left side
now we have a rectangle wit height 8 and width 2+4 or 6
area=8*6=48 cm^2

4 0
3 years ago
The driveway measuring 280 ft.² is to be paved john has an apprentice working for him and divide the child between the two of th
AnnZ [28]

Answer:

180ft.²

Step-by-step explanation:

If the area he paces divided by the area his apprentice paces equals three, then we can write ;

J/a = 3

In ratio form,. J : a = 3 : 1

Where J. represent John.

and. a represent the apprentice

Hence,

the area john will pace

= ( 3/4) × 280 ft.² = 180 ft.²

8 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP!
    15·2 answers
  • 4x + 1 = 5, find x assuming x is a whole number​
    11·1 answer
  • 5270÷312 with remainder​
    12·2 answers
  • A bottle a bottle and a cab together cost $1.10. The bottle cost one dollar more than the cap. How much does it cost?
    8·1 answer
  • A software company sells an education version (e) and a commercial version (c) of its popular image editing software. During the
    9·2 answers
  • Which problem can be solved using the equation below?
    10·1 answer
  • The balance on your ATM receipt is $93.72. You just wrote a check this morning for $12.57. What is your adjusted balance?
    11·1 answer
  • Help me to answer this question
    6·2 answers
  • Jaxson is throwing a pizza party. He has 1\tfrac{1}{4}1 4 1 ​ pounds of cheese available and he needs \tfrac{1}{8} 8 1 ​ pound o
    14·1 answer
  • Manny has a garden that is 12 feet long and 9 feet wide. What is the perimeter of
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!