1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
2 years ago
12

15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce

Mathematics
2 answers:
puteri [66]2 years ago
7 0
You can set this up as a proportion.

6058.50 x
————– = —
15 1

Cross multiply

15x = 6058.50

Divide by 15

x = 403.90

$403.90 per ounce
Vlad [161]2 years ago
3 0
The unit rate in dollars per ounce would be $403.90.
Hope this helps! :D
You might be interested in
Point D is at (3,-4) and is translated 5 units up
adoni [48]

Answer:

(-1,1)

Step-by-step explanation:

Mark Brainliest

5 0
2 years ago
What is 60 increased<br> by 20%
valina [46]

Answer:

72.00

Step-by-step explanation:

hope this helps! :D

8 0
2 years ago
Help me i cant figure this out
scoray [572]
McKenzie's work is correct because on step 3 she added the A and the B correctly.
8 0
3 years ago
an item is regularly priced at $45. it is on sale for 40% off the regular price. how much (in dollars) is discounted from the re
Paul [167]

Answer:

The discounted price would then be 18 dollars.

Step-by-step explanation:

Start by taking the original price which was 45 and multiply that by .40 (the discount) you should  get a total of 18.

3 0
3 years ago
A medication bottle contains a total of 900mg of liquid medication. The client stated that he accidentally spilled 1/3 of the me
Alja [10]

Answer:

300 mg

Step-by-step explanation:

900 mg    spilled   1/3

1/3 * 900 = 900/3 = 300mg lost

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jordan has 260 basketball cards. He divides them into 4 equal groups. How many cards are in each group?
    5·1 answer
  • Use the triangle below and the given trigonometric ratio to determine which angle in the triangle below is
    6·1 answer
  • What is 537 rounded to the nearest hundred
    7·2 answers
  • A square patio has a area of 215 square feet. how long is each side of the patio to the nearest 0.05
    10·1 answer
  • Which of the following is a
    6·1 answer
  • Simplify (10 x 10^5)/(2 x 10^-5)
    9·1 answer
  • Solve the equation. Check the solution. g+4/g-2 = g-5/g-8
    13·2 answers
  • At the city museum, child admission is $5.20 and adult admission is $9.50. On Friday,133 tickets were sold for a total sales of
    15·1 answer
  • If the children were to share the juice equally, how much would each child get? Line plot below plz show your work
    7·2 answers
  • A shoe store bought a pair of shoes for $50, and sold it for $80. What percentage was the mark-up?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!