1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
2 years ago
12

A grocery store sells brand A olive oil in a 33-fluid-once bottle for $16.50. The store also sells Brand B olive oil in a large

dispenser that customers can buy for $4.80 per cup.? Identify the unit cost for each and tell which is the better buy.
Mathematics
2 answers:
taurus [48]2 years ago
8 0

Answer:

Brand A is the better buy with unit rate $4/cup.

Step-by-step explanation:

Given:

Brand A 33 fluid ounce bottle = $16.50

Brand B 1 cup = $4.80

We need to find the unit cost and find which is the better buy.

Solution:

For Brand A;

33 fluid ounce = $16.50

1 fluid ounce = Cost for 1 fluid ounce

By using Unitary method we get;

Cost for 1 fluid ounce = \frac{16.5}{33} = \$0.5

Now we know that;

1 cup = 8 fluid ounce.

1 fluid ounce = $0.5

8 fluid ounce = Cost for 8 fluid ounce of olive oil.

Again By using Unitary method we get;

Cost for 8 fluid ounce of olive oil = 0.5\times 8 =\$4

Hence Brand A 1 cup of olive oil cost $4.

For Brand B;

Given:

1 cup of olive oil =$4.80

Hence Brand B 1 cup of olive oil cost $4.8.

By Comparing both brands we can see that per unit cost of Brand A is less than Brand B.

Hence Brand A is the better buy.

Natasha_Volkova [10]2 years ago
6 0

Answer:

BRAND A unit cost = $4

BRAND B unit cost = $4.8

We'll conclud that, BRAND A unit cost seems lesser than that of BRAND B. Hence it's the better buy

Step-by-step explanation:

BRAND A OLIVE OIL:

33-fluid-once bottle = $16.50

1 fluid-once bottle = $16.50/33

1 fluid-once bottle = $0.5

BRAND B OLIVE OIL:

1 Cup = $4.8

We would have just gone straight up and compare to the better buy from the values of their unit cost BUT, we observe that, the both olive oil are on different unit of measurements.

BRAND A OLIVE OIL is given in Fluid ounce

BRAND B OLIVE OIL is given in Cups

Our task here is to get a way to unify this difference.

Let's do this now; from standard it is known that:

1 cup = 8 fluid ounce.

Therefore,

1 cup = 8 fluid ounce

X cup = $ 0.5 fluid ounce

Cost for 8 fluid ounce in CUPS

= 8 * $0.5

= $4

NOW IT MEANS:

for BRAND A

1 cup cost $4

for BRAND B

1 cup cost $4.8

We'll conclud that, BRAND A unit cost seems lesser than that of BRAND B. Hence it's the better buy

You might be interested in
If f(x) = 3x + 2, what is f(5)?
Volgvan

Answer:

The 5 in the () is what the x is

Step-by-step explanation:

3(5)+2=17

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plane X contains point C. Plane Y contains points A and
mr Goodwill [35]

Answer:

so can't see the graph

Step-by-step explanation:

but if you can give a picture of the graph i could help out.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Зу = 2х +9<br> in slope intercept
charle [14.2K]
Y=2/3x+3 BAM there it is
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 3(2a - y) - 4(2y - a).
uranmaximum [27]
The answer would be 10a-11y
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
216 as a power number
I am Lyosha [343]
Hey There,

216 is equal to 6^{3}

Solution:

6*6*6=213

Thank You!


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please Help me out<br> Thank You
    8·2 answers
  • Use slope formula to find the missing coordinate.<br><br> (r, 1) and (5, -7) Slope = 8/3
    12·1 answer
  • Y=-3x + 6
    5·1 answer
  • A football team lost 5 yards on each of 3 plays. Explain how you coild use a number line to find the teams change in field posit
    10·1 answer
  • 5x + 4 &gt; -6 show your work
    14·2 answers
  • Someone help me please
    15·1 answer
  • Select the story problem that this division problem represents
    5·1 answer
  • Plz plz plz help me<br> its for math
    13·1 answer
  • The total surface area of a hemisphere is 300cm2. What is the surface area of the sphere having equal radius to the hemisphere.
    8·1 answer
  • What is the area of this figure
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!