1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
10

Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a

9 oz box of rice $1.25
Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
5 0
12 oz box o rice divided by 1.93 = 16 cents per oz
6 oz box o rice divided by .90 = 15 cents per oz
9 oz box o rice divided by 1.25 = 13 cents per oz.
The third option is the most cheapest.
Hope this helps!!!
You might be interested in
Given: AB ⊥ l, B ∈ l, M ∈ AB , AM = 7 in, AB = 15 in. Find the distance between point M and line l.
elixir [45]

AB ⊥ l, B ∈ l, M ∈ AB , AM = 7 in, AB = 15 in.

Here AB is a line segment which is perpendicular to line I.

Point B lies on line I,and Point B lies on line segment AB.

⇒AB=15 [Given]

⇒AM+MB=15

⇒AM=7[given]

⇒7+MB=15

⇒MB=15-7

⇒MB=8in

So,the length of line segment MB is 8 in.

The same thing is depicted in the diagram.


6 0
3 years ago
Aubrey is making cone-shaped hats for a birthday party. She mistakenly thinks that she will need about 104 square inches of pape
laiz [17]

Answer:

I dont know

Step-by-step explanation:

I dont know sorry

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation could have been used to create this table? Please help ill brainlist
ikadub [295]
Wheres the table?

once you get it I would be glad to help!
7 0
3 years ago
Last month, Mr. Littleton sold 70, 400 eggs. This month, he sold 5, 934 fewer eggs than last month. a. On paper, draw a tape dia
Kazeer [188]
Hi I’m just a little bit ago and I’m going to be a little bit
5 0
2 years ago
A school needs to buy new notebook and desktop computers for its computer lab. The notebook computers cost $400 each, and the la
Tanya [424]

Answer:

$8,050 total

Step-by-step explanation:

notebooks: 13×400=5200

desktop: 19×150=2850

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line (in point-slope form) that is parallel to y+2=−7(x+3) and passes through the point (1,4)?
    5·1 answer
  • What is the measure of angle x?
    7·1 answer
  • A regular hexagon with a perimeter of 24 meters is dilated by a scale factor of 5/2 to create a new hexagon. What is the perimet
    11·2 answers
  • Snow is melting from the sun's rays. if its hight changes by -3/17 every hour, how much change will there be in 6 hours?
    5·1 answer
  • Triangle ABC has vertices A(0,4), B(1,2), and C(4,6). Determine whether ABC is a right triangle. Explain
    9·1 answer
  • Determine whether 1836⎯⎯⎯⎯√ 814⎯⎯⎯⎯√ is rational or irrational. choose the statement that justifies your reasoning.
    10·1 answer
  • Q # 15 please help me to resolve
    6·1 answer
  • Please Help Asap
    7·1 answer
  • The circumference of a circle is 18 m. Find its diameter, in meters.<br> quick answers please
    10·1 answer
  • The weather report says there is a 91% chance it will rain tomorrow. Should you get ready to use an umbrella?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!