1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
3 years ago
6

jane walked 4/5 mile on monday on tesday she wwalked 1//2 of the distance she walked on monday how many miles she walked on tues

day a 3/4 mile b 2/5 mile c 1/5 mile d 1/2 mile
Mathematics
2 answers:
fomenos3 years ago
3 0
4/5 on mon
tue=1/2 of mon (4/5)


so 1/2 of 4/5
'of' can be translated to multiply with fractions
1/2 times 4/5=(1 times 4)/(2 times 5)=4/10=2/5

the naswer is 2/5 mile or b
balandron [24]3 years ago
3 0
I got B
i turned them into decimals 
4/5 is 0.8
1/2 is 0.5
0.8*0.5=0.4
0.4=2/5

You might be interested in
Which of the following would be a good name for the function that takes the pages in a reading assignment and returns the time n
DochEvi [55]
Ok. So I have the same thing and mine was A but for you it is B
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know what the answer to these are
Elden [556K]

Answer:

1) = 10 \frac{2}{5}  =  \frac{52}{5}

2) =  \frac{252}{25}  = 10 \frac{2}{25}

Step-by-step explanation:

6 \frac{4}{5}  + 3 \frac{3}{5}  \\ (6 + 3) + ( \frac{4}{5}  +  \frac{3}{5} ) \\ 9 +  \frac{7}{5}  = 9 + 1 \frac{2}{5}  \\ 9 + 1 +  \frac{2}{5}  = 10 +  \frac{2}{5}

\boxed{\green{= 10 \frac{2}{5}  =  \frac{52}{5}}}

•◇•◇•◇•◇•◇•◇•◇•◇•◇•◇•

2 \frac{4}{5}  \times 9 \frac{2}{5} \\  \frac{14}{5}  \times 9 \times  \frac{2}{5 }

\boxed{\green{ =  \frac{252}{25}  = 10 \frac{2}{25}}}

6 0
2 years ago
What is the easiest math problem in the world
elixir [45]
Find the sum of 1 + 0 .
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle is 9ft long and 40 in wide what is its area in square feet?
Irina-Kira [14]
The answer is 360 sqft

6 0
2 years ago
A church group ordered a total of 22 drinks and burgers.each drink cost $2.50 and each burger cost $6.25 if the group spent a to
stepan [7]
14.8 or round up to 15 burgers
7 0
3 years ago
Other questions:
  • From 248 workers to 200 workers
    12·2 answers
  • The formula for the circumference of a circle is C = 2πr, where r is the radius. Rearrange the formula to solve for r and select
    13·2 answers
  • A six sided die is tossed and a coin is flipped. What is the fractional probability that the die lands on an even number and the
    8·1 answer
  • Is 95 a composite number
    11·2 answers
  • Elaine had m dollars in her checking account. On December 8, she deposited $1,200, r dollars, and $568.90. She also cashed a che
    11·1 answer
  • You are selling concessions at a local swim meet. Hot dogs are being sold for $1.00 and soda is being sold for $0.50. At the end
    15·1 answer
  • Does this graph show a function? Explain how you know. A. Yes, the graph passes the vertical line test B. Yes; there are no y-va
    7·1 answer
  • 3(x - 5) - X<br> Match the equivalent expressions
    5·1 answer
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!