2. one angle of and one side are equal therefore bc and ce have to equal each other.
3.because angle a and angle d equal each other, angles acb and dce equal each other
4.opposite interior angles equal each other
5.triangles equal each other for all the reasons above
Answer:
csc θ = (3/2)
Step-by-step explanation:
Cosecant is just the inverse of sine
Answer:
a)7x-3x
b)4+28y
Step-by-step explanation:
first one follow bidmas
2nd one just do 4 times 1 =4 and 7y times 4 equals 28y
The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Answer:
x= 95 duhhhhhhh lol jk but its 95
Step-by-step explanation: