1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
8

PLEASE HELP!!! Use the Quadratic function to predict f(x) if x equals 8

Mathematics
1 answer:
victus00 [196]3 years ago
7 0

f(8) = 25 {(8)}^{2}  - 28(8) + 585 \\  = 1600 - 224 + 585 \\  = 1961
C. f(8) = 1961
You might be interested in
Please help with 12!!!!!
mote1985 [20]
2. one angle of and one side are equal therefore bc and ce have to equal each other.
3.because angle a and angle d equal each other, angles acb and dce equal each other
4.opposite interior angles equal each other
5.triangles equal each other for all the reasons above
5 0
3 years ago
Trigonometry<br> Trigonometric Functions<br> Given: Sin θ = (2/3), Find: Cosec θ
rosijanka [135]

Answer:

csc θ = (3/2)

Step-by-step explanation:

Cosecant is just the inverse of sine

8 0
3 years ago
Please help! 15 points!! brainliest if right
Stels [109]

Answer:

a)7x-3x

b)4+28y

Step-by-step explanation:

first one follow bidmas

2nd one just do 4 times 1 =4 and 7y times 4 equals 28y

7 0
3 years ago
A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
Misha Larkins [42]

The given ratio is:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

\frac{\text{ \$1.99}}{16oz}=\frac{x}{1oz}

Now, solve for x:

\begin{gathered} x=\frac{1oz\cdot\text{ \$1.99}}{16oz} \\ x=0.12 \end{gathered}

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz

7 0
1 year ago
What does x = ? Please help meee
makkiz [27]

Answer:

x= 95 duhhhhhhh lol jk but its 95

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write H(t) for the amount spent in the United States on health care in year t, where t is measured in years since 2000. The rate
    15·1 answer
  • Need help with this​
    6·1 answer
  • Factor completely: x2 - 10x + 25
    14·2 answers
  • Can someone help please!!
    6·1 answer
  • Evaluate each of the following logarithmic expressions, approximating to four decimal places if necessary. Use the
    10·1 answer
  • La factura de celular del mes pasado ascendió a un total de $239 por un consumo de 269 minutos de llamada, mientras que la de es
    6·1 answer
  • ANSWER ASAP DONT SEND A FILE WHATS THE RULE TRANSFORMATION FOR THIS DILATION ???
    15·1 answer
  • The right triangle on the right is a scaled copy of the right triangle on the left. Identify the scale factor. Express your answ
    15·1 answer
  • As a part of her Science project, Shay is making a model of a wind farm. She wants to put 16 turbines in her model. What factor
    11·1 answer
  • A tank is full of water. Find the work (in ft-lb) required to pump the water out of the spout. Use the fact that water weighs 62
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!