1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
2 years ago
9

The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]2 years ago
5 0
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
You might be interested in
Solve each of the following equations. Be make sure to check your solutions. Solve for part b only.
Alona [7]

Answer:

or, 3x-5=2.5x+3-x+4

or, 3x-1.5x=7+5

or, 2.5x=12

or, x=4.8 solved.

3 0
2 years ago
Kiran said that this diagram can show the solution to 16÷8=? or 16÷2=?, depending on how we think about the equations and the “?
nignag [31]

Answer:

16÷2

Step-by-step explanation:

It would be 16 divided by 2. This is because in the diagram they are splitting 16 by 2. Splitting 16 by 2 gets you two 8's.

8 0
3 years ago
Charlotte has 12 t shirts.one fourth of her t shirts are green. How many of charlottes t shirts are green?
ella [17]
3 T shirts. 12 divided by 4.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
From the beginning of the day the temperature rose 15° so that by 4 pm it was 87°. What was the temperature at the start of the
dezoksy [38]
The answer would be 72 degrees because it rose 15 from the begining

3 0
3 years ago
Find the midpoint of a segment whose endpoints are (-9,5) and (5,-1).
iVinArrow [24]
The answer is B (-2,2)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Twelve boys collected 16 aluminum cans each. Fifteen girls collected 14 aluminum cans each. How many more cans did the girls col
    5·2 answers
  • Simply the fraction <br><br> 21wx<br> 49xy
    8·1 answer
  • What is the answer to 7×3
    12·2 answers
  • Suppose
    5·1 answer
  • Why is m step so hard??
    11·1 answer
  • Write a word problem that you can represent with the expression 8 divided by 2/3
    14·1 answer
  • On a map, 0.25 inches represents 1 mile. What is the area of a rectangle on the map that is 3.75 inches long and 2.25 inches wid
    8·2 answers
  • What is the total surface area for #3
    10·2 answers
  • Slope of (4,-1) (3,-2)​
    11·2 answers
  • A researcher determines that the number of bacteria increase at a rate modeled by =25*2^x. What is the growth rate?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!