1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
9

The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]3 years ago
5 0
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
You might be interested in
A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
s2008m [1.1K]

Answer:

$9.75

Step-by-step explanation:

To get from 4 to a dozen, you have to multiply by 3.

3.25 x 3 = 9.75

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
‼️help please.‼️What is the slope-intercept equation of the line with a slope
Luden [163]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

according to the standard equation;

Y=mX+C

or, Y=4/5X +3

7 0
3 years ago
If a wage of 100% is increase by 15% what would be the new wage
IceJOKER [234]

Answer:

115%

Step-by-step explanation:

The normal wage is 100% and there was 15% increment

Which means that 100+15

It will give 115%

But in the case of having a specific value for the salary we will be able to solve further but we are not given the amount of the salary

So the final answer is 115%

I believe you understand

7 0
4 years ago
26) Write the equation of the circle with center (0, 0) and (3, 6) a point on the circle. A) x2 + y2 = 9 B) x2 + y2 = 30 C) x2 +
alexdok [17]

Answer:C) x2 + y2 =45

Step-by-step explanation:

The equation of a circle in standard form is (x-h)2+(y-k)2=r2.

Since you know the center is (0,0), you can sub this is value in for h and k, then use the point (3,6) to sub in for x and y and you will find r2 =45. Hope that helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A mattress store is having a sale all mattresses are 30% of. Nate wants to know the sale price of a mattress that is regularly $
koban [17]

Answer: $700

Step-by-step explanation:

The store is selling at 30% off.

If a mattress is $1,000, first find out what 30% of $1,000 is:

= 1,000 * 30%

= $300

The store is selling 30% off, this means that they are reducing the price by 30%:

= 1,000 - 300

= $700

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Make n the subject of the formula:<br> M=3n+5
    7·1 answer
  • I need help with this now! Or I’m not going to Finnish my homework
    15·1 answer
  • 252% of 58 is what number?
    8·1 answer
  • In the complex number system, which expression is equivalent to (3 - 5i) - (7 - 81)?
    12·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through (1, 2) and (8,9) in slope-intercept form?
    7·1 answer
  • Find the first five terms of the sequence..
    11·2 answers
  • The following are the temperatures in °C for the first 10 days in January:
    8·1 answer
  • 2x+5y when x-3 and y -2
    6·1 answer
  • The Jayden family eats at a restaurant that is having a 15% discount promotion. Their meal costs $78.24 before the discount, and
    6·1 answer
  • Line passes through the point (8,4) and a slope of 5/4. Write equation in slope-intercept
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!