1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
9

The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]3 years ago
5 0
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
You might be interested in
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lena [83]

A circle is 360°. Since you only have 3 different types of weather, if you split the ° equally, each section would have 120°. The amount of rainy days is 10/30 or exactly 1/3, so 120° are rainy days.

If you do 30 x 12, it equals 360. So that means that each day is 12°. There were 8 cloudy days, so you can do 8 x 12 = 96°

5 0
3 years ago
An object that weighs 1 pound on Earth weighs only 0.17 pound on the moon. zacks dog weighs 17 1/2 pounds on earth. how much doe
balu736 [363]
His dog weighs 2.975 pounds on the moon, his dog weighs 14.525 more pounds on earth
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The theater sells two types of tickets: adult tickets for $6 and child tickets for $4.
andrey2020 [161]

Answer:

237

Step-by-step explanation:

This is a system of equations.

The theater sold 364 adult and child tickets, so a + c = 364

They made a total of $1930. Each adult ticket was $6 & child tickets were $4. The second equation is 6a + 4c = 1930.

Let's line them up

a  +  c = 364

6a + 4c = 1930

Since we need to solve for the number of adult tickets, we want to get rid of the c variable. I'm going to multiply the entire first equation by -4 to do this. The second equation stays the same. Now, I have:

-4a - 4c = -1456

6a + 4c = 1930            Add them together

----------------------

2a = 474                      Divide by 2 to solve for a

a = 237

There were 237 adult tickets sold

4 0
2 years ago
If you were to be driving in a car at a high amount of speed and shot a gun out the window forward (towards the windshield forwa
marin [14]

Answer:

If you shoot the bullet off the back of the car , the bullet will still be moving away from you and the gun at 1,000 mph, but now the speed of the train will subtract from the speed of the bullet. Relative to the ground, the bullet will not be moving at all, and it will drop straight to the ground.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
80 people exercise in the morning at Planet Fitness. 100 people
Sindrei [870]

Answer: it has a 20% increase

5 0
3 years ago
Other questions:
  • COME HELP QUICK !!
    11·2 answers
  • Stefa's family driving across the country. They have already traveled 1700 miles of the 2200 trip.how much farther do they need
    11·1 answer
  • I really need it 20 Points for this plz help me I beg u
    12·1 answer
  • suppose you own 60 shares in microsoft, which pay a dividend of $0.13 per share per year. How much will you receive in dividends
    13·2 answers
  • What is the solution to this equation?<br> -13x=52
    15·2 answers
  • In the figure, three line segments cross at a common point. Angle A is 45°, and angle E is 85°. What is the measurement of angle
    9·1 answer
  • (10a+53a-37) divided by (10a - 7)
    13·1 answer
  • Write a function rule for the relationship between the amount of plant food remaining, f(x), and the number of days that have pa
    14·1 answer
  • A direct variation function obtains the points (-8,-6) and (12,9). Which equation represents the function
    14·1 answer
  • Help meeee mathhh eeeekl
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!