1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
luda_lava [24]
3 years ago
12

Last month, Duncan Incorporated’s Assembly Division had total manufacturing costs of $457,250, total conversion costs of $279,00

0, and 38,750 equivalent units for both materials costs and conversion costs. During the same period, Davis Manufacturing’s Assembly Division had total manufacturing costs of $721,056, total conversion costs of $381,408, and 55,680 equivalent units for both materials costs and conversion costs. Based on these figures, Duncan’s materials cost per unit was ________ than Davis’
Business
1 answer:
mars1129 [50]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is: Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.

Explanation:

We must first calculate the materials costs for both companies:

  • Duncan's total costs was $457,250 minus conversion costs of $279,000 equals total materials costs of $178,250.
  • Davis's total costs was $721,056 minus conversion costs of $381,408 equals total materials costs of $339,648 .

Now we calculate the materials costs per unit produced:

  • Duncan's total materials costs $178,250 divided by 38,750 units equals $4.60 per unit.
  • Davis's total materials costs $339,648  divided by 55,680 units equals $6.10 per unit.

So Duncan's materials costs per unit was $1.50 ($6.10 - $4.60) less than Davis's materials costs per unit.

.

You might be interested in
When workers negotiate as a group with employers, they are engaging in ____.
Jlenok [28]

Collective Bargaining

3 0
3 years ago
The Hutters filed a joint return for 2019. They provide more than 50% of the support of Carla, Ellie, and Aaron. Carla (age 18)
sergey [27]

Answer:

Hutters can be claim two dependents

Explanation:

we know here that Hutters can be claim two dependents

because here given Carla and Ellie as Aaron meets neither the residency nor citizenship requirement

but Carla is a qualifying relative and is under the age of 24

but Ellie is above 24 but is a qualifying relative as scholarship is non-taxable

so

we can say that answer is two

8 0
2 years ago
In developing a marketing plan, the section on goals and objectives defines the parameters by which the firm will measure actual
Paraphin [41]

Answer: Evaluation and Control.

Explanation:

If the company is to measure it's performance based on their goal and objectives, this implies that the goal and objective of that company has become a tool with which the company can appraise their performance which is a form of evaluation.

7 0
2 years ago
30 POINTS!<br><br> Which cell contains an absolute reference?
FromTheMoon [43]

Answer:

d11. .......

Explanation:

hii please follow me

7 0
2 years ago
Whole milk is one of the joint products in a joint manufacturing process. Management is considering whether to sell the whole mi
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

Option (b) : I, II, III, and IV

Explanation:

As per the data given in the question,

In order to evaluate weather a product is sold at a split-off point or can be further processed, the joint processing costs that have already been obtained will have no effect on the decision because the costs and revenues that will be acquired and obtained after consideration will have to be decided whether to continue processing or not. The sunken cost is the cost of processing jointly. Therefore it will not affect the decision to process further or not.

Hence, Option (b) : I, II, III, and IV is correct answer

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Oscar's Red Carpet Store maintains a checking account with Academy Bank. Oscar's sells carpet each day but makes bank deposits o
    15·1 answer
  • Which statement is false? A) Taking a physical inventory involves actually counting, weighing, or measuring each kind of invento
    14·1 answer
  • As a politician, you would be more inclined to propose an increase in the minimum wage when you believe that the new minimum wag
    14·1 answer
  • What are cashiers checks required for
    15·1 answer
  • According to the aggregate demand curve, when the aggregate price level _____, the quantity of aggregate output _____. rises; de
    11·1 answer
  • 5) A car rental company offers two plans for one way rentals. Plan I charges $36 per day and 17 cents per mile. Plan II charges
    10·1 answer
  • A company's flexible budget for the range of 35,000 units to 45,000 units of production showed variable overhead costs of $2 per
    14·1 answer
  • State 3 reasons why the Lean Canvas model is can be advantageous for entrepreneurs.
    15·1 answer
  • The farm always comes_______. This is something many feel the general public does not understand unless they came from a farm.
    15·1 answer
  • Which of the following is a period during which aggregate output, as measured by real GDP, declines
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!