It descended 240 feet 12*20 is 240
If it costs 3n+5, you have to plug 7 in for n and solve. 3(7)+5=26 so $26
11) the product of 77 and h
12) the difference between x and 5 times of f
13) the quotient of the dividend x and divisor 2
14) the difference between m and 22
15) the difference between 7 times of x and 3
Answer:
2,000 meters
Step-by-step explanation:
I multiplied 100 by 20.
Hope this helped
Answer:
A: Store A will cost about $1.28 less
Step-by-step explanation:
Okay, let's find the unit rate of cost. To find that for store A, we divide 7.26 by 3, which gets us 2.42. For store B, we need to look for the first intersection. We find that at (20, 50). Let's divide 50 by 20. That gets us 2.50. Let's multiply 2.42 and 2.50 by 16. That gets us 38.72 for store A and 40 for store B. Let's subtract 38.72 from 40. That gets us 1.28. That means store A costs $1.28 less than store B. That makes our answer A.