1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
2 years ago
5

Broccoli cost 1.50 per pound at a store how much money does 32 ounces of broccoli cost

Mathematics
1 answer:
kogti [31]2 years ago
8 0

1 pound is 16 ounces

32 ounces is 32 ÷ 16 = 2 pounds

1 pound of Botcoil ⇒ 1.5

2 pounds = 1.5 × 2 = 3

You might be interested in
Devin started the work shown to solve for the unknown angle measures.
Nesterboy [21]

Answer:

m∠Q = 93 °

m∠R = 87 °

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Determine if 0.747447444744447444447... is rational or irrational and give reason for your answer.
Ugo [173]

Answer:

Irrational

Step-by-step explanation:

Digits that go on forever are irrational if I remeber correctly.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP ASAP PLEASE!!!!
givi [52]

Answer:

Hello!

An irrational number is all the real numbers which are not rational numbers.

M = \sqrt{2 is a irrational number.

N = \sqrt{5} is a irrational number.

S = 2 is not irrational, and is actually a whole number.

T = 5 is not irrational, and is actually a whole number.

Have a great day!

I hope this helps! <33

4 0
2 years ago
Tropical islands have many rainstorms during the afternoon heat. One particular tropical island has a 79% chance of a
noname [10]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I got it right on Edge.

6 0
3 years ago
Can someone help me find the area
goldfiish [28.3K]
To find the volume of a container, you simply multiply: L(ength) x B(ase) x H(eight).

In total, you should get a volume of 1078in^3 (the bigger container) plus 175in^3 (the smaller container on top of the bigger one). The answer is 1,253in^3.

Hope this helped! :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you study hard, then you can pass the tests.
    12·1 answer
  • The amount of interest earned by $6000 invested by a certain rate is $220 less than $13000 would earn at a 1% lower rate. At wha
    8·1 answer
  • Question 1 (10 points)
    9·2 answers
  • What is the slope formula in Geometry? This is for my math homework.
    9·2 answers
  • Use the Law of Sines to solve the triangle. Round your answers to two decimal places. A = 38°, B = 73°, c = 23.6 C = ° a = b =
    8·1 answer
  • What’s the correct answer for this question?
    5·2 answers
  • Consider this Revenue Advertising Expense situation.
    14·2 answers
  • A standard elevator in a midrise building can hold a maximum weight of about 1 3/4 tons. Assuming an average adult weight of 124
    10·1 answer
  • 50 pounds of dog food for $38.00 <br> what is the unit rate
    15·2 answers
  • Pls help. Multiply 8/5 × 15/32
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!