Answer:
x=133 y=-25
Step-by-step explanation:
I'll do both ways for you. So let's start with Substitution:
With the sub method, you have to set both equations equal to each other by setting them equal to the same variable. Since there is no coefficient in front of both x's in both equations, that variable will be easiest to solve for.
x + 2y = 83 & x + 5y = 8
Solve for x.
x = 83 - 2y & x = 8 - 5y
Once you have solved for x, set each equation equal to one another and solve for y now.
83 - 2y = 8 - 5y
Isolate all variables to one side:
83 = 8 - 3y
Now subtract the 8 to fully isolate the y variable:
75 = -3y
Divide by -3:
-25 = y Now that you have your first variable, plug it into one of the original equations and solve for x.
x + 2(-25) = 83
x - 50 = 83
x = 133
Now for the Elimination method. For this method you need to get rid of a variable by either subtracting/adding each equation together. Again, since you can subtract and x from both equations, you will be left with only the y variable to solve:
Put each equation on top of one another and subtract:
x + 2y = 83
- (x + 5y = 8)
The x's will cancel out:
(x - x) + (2y - 5y) = (83 - 8)
Simplify:
-3y = 75
Solve for y
y = -25
Then, plug y = -25 into one of the original equations:
x + 5(-25) = 8
Solve for x:
x - 125 = 8
x = 133
Hope this helps!
Answer:
200 pounds 20% raisins
800 pounds 5% raisins
Step-by-step explanation:
Let number of 5% be x
and number of 20% be y
x + y = 1000
Also;
5% of x + 20-% of y = 8% of 1000 pounds
= 0.05x + 0.2y = 80
From i , x = 1000-y
0.05(1000-y) + 0.2y = 80
50-0.05y + 0.2y = 80
0.15y = 30
y = 200
x = 1000 - y
= 1000-200 = 800
Hi there,
Recall how 7 packs for gum sell for $29.33.
Before we can calculate how much it would cost to sell 3 packs of gum, we must calculate how much it would first cost to sell 1 pack of gum.
The cost of 1 pack of gum is the current total cost divided by the total amount of gum packs you receive at that price.
In this case, the total cost is $29.33, and we receive 7 gum packs at that price.
Therefore, the cost of 1 pack of gum is
, which equates to $4.19.
We now know that each pack of gum costs $4.19.
Hence, 3 packs of gum would cost three times that price.

The cost of 3 packs of gum is $12.57.
Hope that helps!
579/3 fist you divid 5 by 3 than you subtract them and get two than you bring down your seven and have 27 divided by 3 and that is 9. than you bring down your last number and than you come up with an answer of 193.