1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
3 years ago
14

Suppose that Larimer Company sells a product for $24. Unit costs are as follows:

Business
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
6 0

Answer:

Unitary variable cost= $8.08

Contribution margin= $15.92

Explanation:

Giving the following information:

Direct materials $4.98

Direct labor 2.10

Variable factory overhead 1.00

The variable cost per unit is the sum of direct material, direct labor, and variable overhead.

Unitary variable cost= 4.98 + 2.1 + 1= $8.08

The contribution margin per unit is the difference between the selling price and the unitary variable cost:

Contribution margin= 24 - 8.08= $15.92

You might be interested in
The raw materials or reactants of the photosynthetic process include
Firdavs [7]
<h3><u>Full Question:</u></h3>

The raw materials or reactants of the photosynthetic process include

A. glucose and oxygen.

B. carbon dioxide and glucose.

C. carbon dioxide and water.

D. carbon dioxide and oxygen.

The raw materials or reactants of the photosynthetic process include carbon dioxide and water.

<h3><u>Explanation:</u></h3>

The process by which the light energy obtained from the sun is converted into chemical energy is photosynthesis. This process takes place in all plants having chloroplast pigments. The raw materials of this process is water and carbon dioxide.  

In the photosynthesis process water, carbon dioxide and minerals will be converted into oxygen and some organic compounds that are filled with energy. This acts as an energy source for the plants to survive. This process will not be possible in the absence of the chloroplast pigment.

3 0
3 years ago
Which of the following are true if you pay only the minimum amount each month towards your credit card bill?a. You will be charg
BigorU [14]

Answer:

The correct answer is A and C as both are true statement.

Explanation:

Credit Card is a facility which is offered by banks to borrow money and it could be used by the borrower for buying expensive goods and the services up front. It has a time period, in which the borrower need to make payment for the amount used by the borrower along with the interest charged.

So, if the borrower paid the minimum amount towards the credit card, then the borrower is still in debt until clears or paid the whole amount and also will be charged the interest against the remaining balance or amount.

4 0
3 years ago
On November 1, Arvelo Corporation had $32,000 of raw materials on hand. During the month, the company purchased an additional $7
Maurinko [17]

Answer:

Option (c) is correct.

Explanation:

Given that,

Raw materials on hand = $32,000

Purchased an additional raw materials = $78,000

During November,

Raw materials were requisitioned = $95,000

Totaled  indirect materials = $3,000

The journal entry is as follows:

Work in process inventory (95,000 - 3,000) A/c      Dr. $92,000

Manufacturing overhead A/c                                      Dr. $3,000

To Raw material A/c                                                                        $95,000

The work in process is debited by $92,000 and raw material is credit by $95,000.

5 0
4 years ago
Brightstone Tire and Rubber Company has capacity to produce 221,000 tires. Brightstone presently produces and sells 169,000 tire
Firdavs [7]

Answer and Explanation:

A. The preparation of the differential analysis dated January 21 on whether to reject (Alternative 1) or accept (Alternative 2) the special order from Euro Motors is presented below:

                                            Differential analysis

                        Reject (Alternative 1) or accept (Alternative 2)

                                                             Jan 21

Particulars     Reject order        Accept order    Differential effect on income

                    (Alternative 1)     (Alternative 2)     (Alternative 2)

Revenues

(26,000 tires × $93.6)             $2,433,600          $2,433,600

Less: cost

direct material

(26,000 tires × $54)               -$1,404,000            -$1,404,000

Direct labor

(26,000 tires × $24)               -$624,000               -$624,000

Variable factory overhead

(26,000 tires × $24 × 0.62)   -$386,880               -$386,880

Variable selling and admin expenses

(26,000 tires × $25 × 0.44) - ($114 × 4%)

                                              -$167,440                -$167,440

Shipping cost

(26,000 tires × $7.65)           -$198,900                 -$198,900

Certification cost                  -$165,424                  -$165,424

Income or loss                       -$513,044                   -$513,044

B. As we can see that there is a loss of   -$513,044 so the special order should be rejected

C. The minimum price is

= Selling price - differential income per unit

= $93.6 - (-$513,044 ÷ 26,000 tires)

= $93.6 - (-$19.73)

= $113.33

5 0
4 years ago
What’s a industry-wide sales volume?<br> What’s the different of dollars and units?
vaieri [72.5K]

Answer:

<u><em>What’s a industry-wide sales volume? </em></u>

It is a measurement of the average of money and units sold showing  the size of an specific industry.

<u><em>What’s the different of dollars and units?</em></u>

The expresion in dollars shows the economic variatoion of the industry and in units shows how the production is growing or reducing.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The per unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 5,600 gallons of direct materials that a
    13·2 answers
  • Parent Inc. purchased 30% of the common stock of Affiliate Co. on January 1, YR01 for $5,000 and appropriately accounted for thi
    15·1 answer
  • When practical and​ reasonable, U.S. auditing standards require the confirmation of
    9·1 answer
  • Rural grocery stores often stock products geared to the average customer in its market area. Management assumes there are neglig
    13·1 answer
  • Who is required to provide information through the "right to know" law?​
    6·1 answer
  • Knowles &amp; Foreman Company took the following data from its income statement at the end of the current year:Per-unit product
    7·1 answer
  • • What is a “Vocational qualification”? .​
    10·2 answers
  • Toby Company has budgeted three hours of direct labor per recliner at a standard cost of $30 per hour. During January, 650 actua
    15·1 answer
  • In an article in the Wall Street Journal​, Kevin​ Brady, a member of Congress from​ Texas, stated,​ "To get Congress to pass the
    13·1 answer
  • What type of business sells to the end consumer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!