1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
3 years ago
13

Charlotte pays $24 for 3 yards of landscaping fabric and 6 yards of chicken wire. Kami pays $30 for 6 yards of landscaping fabri

c and 3 yards of chicken wire. What is the price of 1 yard of chicken wire?
Mathematics
2 answers:
vlabodo [156]3 years ago
4 0

Answer: the price of 1 yard of chicken wire is $2

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one yard of landscaping fabric.

Let y represent the cost of one yard of chicken wire.

Charlotte pays $24 for 3 yards of landscaping fabric and 6 yards of chicken wire. This means that

3x + 6y = 24 - - - - - - - - - - 1

Kami pays $30 for 6 yards of landscaping fabric and 3 yards of chicken wire. This means that

6x + 3y = 30 - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 6 and equation 2 by 3, it becomes

18x + 36y = 144

18x + 9y = 90

Subtracting

27y = 54

y = 54/27 = 2

Substituting y = 2 into equation 1, it becomes

3x + 6×2 = 24

3x = 24 - 12 = 12

x = 12/3 = 4

irga5000 [103]3 years ago
3 0

Answer:

$2 per yard.

Step-by-step explanation:

Let the price per yard of landscaping fabric be f and the price of chicken wire per yard be c.

3f + 6c = 24     Multiply this equation by  - 2:

-6f - 12c = -48 Also:

6f + 3c = 30

Adding the last 2 equations:

-9c = -18

c = 2.

You might be interested in
Which are the roots of the quadratic function f(q) = q2 – 125? Select two options.
dalvyx [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

your equation shown above is set up incorrectly in order to solve this i need the right equation you must plug in each number to q to find the right solution

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which table of values represents a linear function?
e-lub [12.9K]

Answer:

I don't know it's very hart

8 0
2 years ago
G(a) = 3a + 2<br> f(a)=2a-4<br> Find (g/f)(3)
Basile [38]

Answer:(gf)(3)=g(3)f(3) g(a)=3a+2 or g(3)=3(3)+2=9+2 =11 f(a)=2a−4 f(3)=2(3)−4=6−4=2 g(3)f(3)=112. Answer  

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Can someone help me
rodikova [14]

Try this explanation:

Note, in the 1st row given '9x', in the 2d one - '9(0)', then it means the substitution '0' instead of 'x'. In other words <u>x=0</u> !

answer: x-intercept is '0', y-intercept is '12'

3 0
2 years ago
Chapter 2 Test, Form 2
Softa [21]

1.) -49

2.) 24

3.) 27

4.) 28

5.) 15

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the 60th term in this sequence?<br> -6, -3,0,3,...
    12·1 answer
  • Why is the value of a-1 always less than the value of a.
    15·2 answers
  • How to factorise 5x-30
    13·1 answer
  • What is (x^3-20x+16)/(x-4)
    15·2 answers
  • What is the value of x?
    8·1 answer
  • Pulse rates of women are normally distributed with a mean of 77.5 beats per minute and a standard deviation of 11.6 beats per mi
    6·1 answer
  • Solve -5w = -80 for w.
    5·2 answers
  • A rectangular garden next to a building is to be fenced on three sides. Fencing for the side parallel to the building costs $60
    9·1 answer
  • What is the best type of sampling for a survey?
    10·1 answer
  • PLEASE HELLPO I NEED SOMEONE PLS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!