1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
5

Karla is given the equation 10x + 15 = 20 to solve. She says the solution is 1 2 . Which reason justifies her solution? *A) Karl

a says that to solve the equation you first add 15 and then multiply by 10. *B) Karla says that to solve the equation you first multiply by 10 and then add 15. *C) Karla says that to solve the equation you first subtract 15 and then divide by 10. *D) Karla says that to solve the equation you first divide by 10 and then subtract 15
Mathematics
1 answer:
Sav [38]3 years ago
8 0
C. Karla says that to solve the equation you first subtract 15 and then divide by 10.

Karla is given the equation 10x + 15 = 20 to solve. She says the solution is 1/2

10x + 15 = 20
10x = 20 - 15 (subtract 5)
10x = 5 (divide by 10)
x = 5/10 = 1/2
You might be interested in
HELP PLEASE. what is 2878 to the third power
Neporo4naja [7]
Multiply 2878 three times.

23,838,140,152

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
professor wrote the following inequalities for N number of students in his lecture. N <10, N>10, N<22, N>22. Turns o
m_a_m_a [10]

Answer:

There are N students in the class.

We know that ONLY ONE of the inequalities is true:

N < 10

N > 10

N < 22

N > 22

We want only one of these four inequalities to be true.

Remember that if we have:

x > y

y is not a solution, because:

y > y is false.

Then:

If we take N = 10, then:

N < 22

Is the only true option.

While if we take N = 22

N > 10

is the only true option.

So there are two possible values of N.

8 0
3 years ago
Help what’s the answer
aivan3 [116]

Answer: 2⁴ * 5

<u>Step-by-step explanation:</u>

                    80

                     ∧

                  8    10

                 ∧      ∧

               4  2   2  5

               ∧        

              2  2

80: 2 x 2 x 2 x 2 x 5


7 0
3 years ago
julie has 10 yards of ribbon she divides the ribbon into 3 equal pieces and uses 2 of the pieces on gifts how much ribbon does s
Lunna [17]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

if we divide 10 by 3 then we get 3.3 repeating so just use the fraction 1/3. if you use 2 of the divided lengths then you get 2/3

4 0
3 years ago
Which absolute value function defines this graph?
bixtya [17]
The first one because it has a negative slope (which is -4) and h is always the opposite while k stays the same. By the way h is the 2 and k is the 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
    6·2 answers
  • Randy spins the arrow on a spinner with 5 equal sections labeled A,B,C,D, and EVEN. Then ,he rolls a 6-sided number cube with si
    5·2 answers
  • How do i find x and y?​
    15·2 answers
  • Evaluate when m=20 2 (24)(m)
    13·1 answer
  • The measure of an exterior angle at the vertex of a polygon equals the measure of the adjacent interior angle.
    11·2 answers
  • Which formula should be used to find the midpoint of <br> EF?
    8·1 answer
  • 1. 3(x – 5) + 4x = 5(x + 3)
    5·2 answers
  • Aniyah has 10 1/3 feet of ribbon. She wants to cut the ribbon into 1 2/5 size pieces. How many full pieces of ribbon can she cut
    9·1 answer
  • Z is proportional to x^3. describe exactly what will happen to x when z became 8 times greater
    13·1 answer
  • Did I get the right answer?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!