1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
3 years ago
12

In most cases, what is the most expensive promotion tool?

Business
1 answer:
REY [17]3 years ago
6 0

Answer: (B) Personal selling

Explanation:

 The person selling is basically refers to the two-way communication process in which we sell our products and the services face to face to the customer.

The personal selling is also known as the interaction form of selling the products to the user.

The personal selling is one of the most expensive promotion tool as it is hardly used for advertising the products. It mainly involve spreading the information regarding the specific organization products and the services.

Therefore, Option (B) is correct.

You might be interested in
Real Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in their components dep
brilliants [131]

Answer:

1. Plantwide Overhead Rate $ 220.06 per machine hour

Total Cost per Unit= Model 145 $ 555.96 per unit

Total cost per unit = Model 212 $ 616.94 per unit

Profit (loss)    Model 145  219.04

Loss Model 212  (26.94)

Explanation:

Real Cool

<u>Process Activity               Overhead Cost         Driver         Quantity</u>

<u><em>Components </em></u>

Changeover                      $452,000    Number of batches    750

Machining                             300,200        Machine hours      7,640

<u>Setups                                229,000        Number of setups      40</u>

                                          $981,200

<u><em>Finishing</em></u>  

Welding                         $180,100            Welding hours         3,600

Inspecting                     231,000       Number of inspections    850

<u>Rework                         81,250              Rework orders             210</u>

                                   $472,350

<u><em>Support </em></u>

Purchasing                $136,500           Purchase orders           480

Providing space          30,300          Number of units          4,500

<u>Providing utilities        50,910            Number of units          4,500</u>

                                  $227,710

Additional production information concerning its two product lines follows.

                                        Model 145           Model 212

Units produced                   1,500                  3,000

Welding hours                    1,400                   2,200

Batches                                 375                       375

Number of inspections          610                       340

Machine hours                       2,290                    6,350

Setups                                      20                             20

Rework orders                         80                             130

Purchase orders                    320                            160

We find the plantwide overhead rate by dividing the total overhead with the total machine hours.

1. Plantwide Overhead Rate= Total Factory Overhead/ Total Machine Hours

Plantwide Overhead Rate= $981,200+ $472,350+$227,710/7640

                                       = 1681260/7640= $ 220.06 per machine hour

We multiply the machine hours of each model to get the overhead .

2.  Cost of Model 145

Materials and Labor  = $220 *1500= $330,000

Overhead = $220.06 *2290= $503,937.4

Total Cost = $83,3937.4

Total Cost per Unit= $83,3937.4/1500= $ 555.96 per unit

Cost Of Model 212

Materials and Labor  = $150 *3000= $ 450,000

Overhead = $220.06 *6350= $ 1400,810

Total Cost = $ 1850810

Total cost per unit = $ 1850810/ 3000= $ 616.94 per unit

We find the profit or loss by subtracting the mfg cost from the market value.

3.                                        Model 145          Model 212

Market Price                     $775                     $590

<u>Manufacturing Cost          ($555.96)               ($616.94)</u>

<u>Profit (loss)                          219.04                      (26.94)</u>

6 0
3 years ago
The income statement of Pharoah Company is shown below.
Alexus [3.1K]

Answer and Explanation:

The preparation of the operating activities section of the statement of cash flows for the year ended December 31, 2020 is presented below;

Cash flow from operating activities

Net income $1,580,000

Add: depreciation expense $58,970

Add: decrease in account receivable $313,770

Less: Increase in prepaid expense -$167,640

Less: Decrease in account payable -$279,000

Less: decrease in accrued expense payable -$124,020

Add: Decrease in inventory $380,000 ($1,880,000 - $1,500,000)

Cash flow provided by operating activities $1,762,080

8 0
2 years ago
Coca-Cola, a company that does business in almost every national market, can most accurately be classified as: a. a multinationa
erastovalidia [21]

Answer:

A. a multinational company

5 0
3 years ago
How is the American Disability Act important in the health field
Stels [109]
The Americans with Disability Act of 1990 (ADA) is a federal civil rights law that prohibits discrimination against individuals with disability  in every day activities, including medical services. ... These statutes require medical care providers to make their services available in an accessible manner.
4 0
3 years ago
Cash means more than just cash on hand and cash in the bank. highly liquid, short-term investments that are easily convertible i
RoseWind [281]
<span>Cash equivalents, the investments securities that are for short-term investing, and they have high credit quality and are highly liquid. Cash equivalents, also known as "cash and equivalents," are one of the three main asset classes, along with stocks and bonds. Cash equivalents also serve as one of the most important health indicators of a company's financial system.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Grand River Corporation reported pretax book income of $500,000. Included in the computation were favorable temporary difference
    12·1 answer
  • When a student enters college, tuition is the
    5·2 answers
  • A Lorenz curve measures the ________ on the vertical axis.cumulative percentage of money incomecumulative percentage of family w
    6·1 answer
  • 8. Why is the vertical filing more scientific? Prove it with five<br>reasons.​
    9·1 answer
  • During 2025, Saul Company discovered that the ending inventories reported on its financial statements were incorrect by the foll
    11·1 answer
  • Whole Grain Bakery purchases an industrial bread machine for $24,500. In addition to the purchase price, the company makes the f
    15·1 answer
  • O False
    15·1 answer
  • The three steps in the financial planning process are to forecast the firm's short- and long-term needs, develop budgets, and __
    9·1 answer
  • A _____ is an individual who accepts a fee to falsely claim ownership to a property.
    11·1 answer
  • while differing in details, all of the major types of project life cycle models have a series of exactly four phases with activi
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!