1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
5

Ashley needs to buy some pencils. Brand A has 20 pencils for $6. Brand B has 40 pencils for $8.50. Based on the unit price, whic

h brand is the better deal
Mathematics
1 answer:
Kruka [31]3 years ago
3 0

Answer:

The answer to your question is Brand B

Step-by-step explanation:

Data

Brand A   amount of 20 pencils     cost $6

Brand B   amount of 40 pencils     cost $8.5

Process

1.- Calculate the unit price of each brand of pencils dividing the cost by the number of pencils

Brand A      6/20 = $0.3

Brand B      8.5/40 = $0.21

2.- Conclusion

Brand B is a better deal because you buy more pencils for a lower price.

You might be interested in
18 p <br>please help me!
nevsk [136]
It should be the second one
7 0
3 years ago
PLS HELP I WILL GIVE BRAINIEST JUST PLSSS
Luden [163]

Answer:

bc it has the same value

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many pints of milk did the students drink?
Naddik [55]
We need more information to answer.

4 0
3 years ago
Could someone please solve/explain these to me I am having trouble understanding
yulyashka [42]

Answer:

the pictures are blocked

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A smoothie recipe calls for 3 cups of soy milk, 2 frozen bananas and, 1 tablespoon of chocolate syrup. Write a sentence that use
anyanavicka [17]

Answer:

3:2:1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of the line that is perpendicular to y=-1/5x-3 and contains the point (1,2).
    12·1 answer
  • If the frequency of hba homozygotes is 0.1 what is the value of p2
    6·1 answer
  • A vendor sells fifteen sweatshirts for $15 each, thirty t-shirts for $10 each, and forty hats for $8 each. What is the average p
    11·1 answer
  • Please help me out I need it done ASAP
    10·1 answer
  • Fabio and Gwen are saving money to buy a new gaming station. They need at least $510 to purchase the new gaming station. Gwen we
    10·2 answers
  • 2. Explain how to break apart the addends to find the sum of 25+26.
    5·1 answer
  • Little Johnny earns 15% Commission on the car he sold. If the car was $4,700,
    12·1 answer
  • Find the length of the side labeled “x”.<br> a) 4.88<br> b) 10.96<br> c)5.34<br> d)26.95
    11·2 answers
  • Which best explains whether or not all isosceles triangles are similar?
    15·1 answer
  • What is the solution to x + 7 = 22?<br> A. x = 14<br> B. x= 7<br> © C. x= 15<br> D. x= 29
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!