1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
4 years ago
14

Perform the indicated operation. 17 - 1-5

Mathematics
1 answer:
sergiy2304 [10]4 years ago
4 0

Answer: 11

Step-by-step explanation:

1. 17-1 = 16

2. 16-5= 11

You might be interested in
Miley drove 288 miles in 4 1/2 hours.what was mileys average speed in miles per hour?
Norma-Jean [14]
1/2 of an hour is = 30
288 / 4.30=67
The answer is 67 miles per hour.

8 0
3 years ago
+
sineoko [7]

Answer:

The answer is D.

Step-by-step explanation:

40.5 multiplied by 21 is 850.5

7 0
3 years ago
If the average mass of a peacock is 4.95 kilograms, what is the average mass of a peacock In grams?
anyanavicka [17]

Answer:

4950g

Step-by-step explanation:

firstly remember the formula for converting from kg to g

Kilograms ( kg) to grams(g)

1 kg = 1000g

therefore to convert 4.95 kg to g

is 4.95 * 1000

=<u> 4950g</u>

6 0
3 years ago
X =x=x, equals <br> ^\circ <br> ∘<br> degrees
Andrej [43]

Step-by-step explanation:

x = 145°

we don't even need the upper parallel line with the 35° angle.

it is simply based on the fact that the angles on both sides of 2 intersecting lines have to be the same (just left-right mirrored).

3 0
2 years ago
Shots invests $1000 in a certificate of deposit that earns interest. The investment’s value is multiplied by 1.02 each year
Slav-nsk [51]

Answer:

1000 times 1.02

Here the answer will be 1020.

Step-by-step explanation:

1000 times 1.02= 1020

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jerry is a judge. He hears 5 cases in 2 3/8 hours. How many cases does he hear per hour
    14·1 answer
  • PLEASE HELP. 18 points
    15·1 answer
  • What is the length of the radius in circle C? 3 4 5
    12·1 answer
  • Write the following equation in the general form Ax + By + C = 0 <br> 2x + y = 6
    15·1 answer
  • Finding the difference between 827 and 533
    8·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • This problem has been solved!See the answerA municipal bond service has three rating categories (A, B, and C). Suppose that in t
    11·1 answer
  • What is y if c≠d? Please help!
    6·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment with the given endpoints. R(-12, 8), S(6, 12)
    10·1 answer
  • Answer the following.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!