Answer:
Okay so you jsut gotta divide
5/2 is basically saying 5 divided by 2, the bar basically means divide by.
Now 5/2 is 2.5
2.5 into a mixes is 2 1/2
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
B dhs.3200
because 10% of 4000=400
20%=800
4000-800=3200
Fractions not roots
Explanation
Just cuhz
Answer:
It simplifies to 2x + 2.
Step-by-step explanation:
Let the number be x, then the expression is
x + 5 + (x - 3)
= x + 5 + x - 3
= x + x + 5 - 3
= 2x + 2.