1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
3 years ago
10

The ratio of employee wages and benefits to all other operational costs of a business is 2:3. If a business operates expeses are

$130,000 per month, how much does the company spend on employee wages and benefits
Mathematics
1 answer:
Leno4ka [110]3 years ago
8 0

The ratio of employee wages and benefits to all other operational costs of a business is 2:3.

2 + 3 = 5

If a business operates expresses are $130,000 per month

$130,000 / 5 = $26,000

Employee wages = $26,000 x 2 = $52,000

Benefits = $26,000 x 3 = $78,000

Answer:

Employee wages = $26,000 x 2 = $52,000

Benefits = $26,000 x 3 = $78,000

You might be interested in
The range of f(x) = |x| is y ≥ 0. If a < 0 and b ≠ 0 for g(x) = a|x| + b, what is the range of function g?
kifflom [539]

Answer:

blue or maybe green try purple

3 0
2 years ago
Find the geometric sum 4 + 12 + 36 + . . . + 236,196.
Zolol [24]
The answer choices are sufficiently far apart that you can work this backward. The sum will be ...
  236,196*(1 + 1/3 + 1/9 + 1/27 + ...)
so a reasonable estimate can be given by an infinite series with a common ratio of 1/3. That sum is
  236,196*(1/(1 - 1/3)) = 236,196*(3/2)

Without doing any detailed calculation, you know the best answer choice is ...
  354,292


_____
There are log(236196/4)/log(3) + 1 = 11 terms* in the series, so the sum will be found to be 4(3^11 -1)/(3-1) = 2*(3^11-1) = 354,292.

Using the above approach (working backward from the last term), the sum will be 236,196*(1-(1/3)^11)/(1-(1/3)) = 236,196*1.49999153246 = 354,292

___
* If you just compute log(236196/4)/log(3) = 10 terms, then your sum comes out 118,096--a tempting choice. However, you must realize that the last term is larger than this, so this will not be the sum. (In fact, the sum is this value added to the last term.)
3 0
3 years ago
The zoo needed to raise $25,000. Zoo officials planned a dinner/dance event and charged $300 per couple. What is the fewest numb
Zielflug [23.3K]
84 the least hope that helps

3 0
3 years ago
What is the price per kilogram of candy if you paid $2.25 for 1 1/4 kg?
Nostrana [21]

Answer:

1.80 dollars per kilogram of candy.  

Step-by-step explanation:

How to get this is simple and you will use it later in life, you take the price of the candy you paid for, then you divide it by the amount in pounds, or kilograms, to get the price per pound.  


2.25 / 1.25 = 1.80


Cheers!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this math problem. I have to solve and show the the answer as well. I have to turn it in tomorrow.
notsponge [240]

156-36+36=84/2= 42 <—— the missing length.

Area would be 36x42= 1,512.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7x+18−6(x+1)−12 Please answer this you get 10 points!!!!
    9·1 answer
  • Three terms of an arithmetic sequence are shown below. Which recursive formula defines the sequence? f(1) = 6, f(4) = 12, f(7) =
    14·2 answers
  • The centers for disease control and prevention reported that 25% of baby boys 6-8 months old in the united states weigh more tha
    6·1 answer
  • What is the constant term in the expression 5x2 + 7x + 4?
    7·1 answer
  • If e=mc3, what does Q=?
    11·1 answer
  • What is 2/5 as a percent?
    5·2 answers
  • joe and james are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy blueberry pies and blackberry pies. Joe sold 5 blueber
    7·1 answer
  • Please help.
    13·1 answer
  • HELP ME WITH THIS PLEASE
    12·1 answer
  • 1. Write a rule that will take the triangle to a congruent triangle. Write your rule as (x,y)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!