1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
7

A new computer can complete a complex biochemistry calculation in 7 hours less than an older-model computer. Working together, t

he new computer and the old computer can complete the calculation in 13 hours. How long would it take the new computer to complete the calculation by itself? Round to the nearest tenth of an hour.
Mathematics
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
6 0
The rate a computer works is 1/time. Working together, you add the rates.
Let new computer be x, old computer be y.
x = y - 7

\frac{1}{x} + \frac{1}{y} = \frac{1}{13} \\  \\ \frac{1}{y-7}+\frac{1}{y} = \frac{1}{13} \\  \\ \frac{2y-7}{y(y-7)} = \frac{1}{13} \\  \\ y(y-7) = 13(2y-7) \\  \\ y^2-33y+91 = 0 \\  \\ y = 29.96 \\  \\ x = y-7 = 29.96-7 = 22.96
Rounded to nearest tenth gives:
x = 23 hours
You might be interested in
$69 shoes; 6% tax whats the total
Darina [25.2K]
73.14 $ knowing that the tax would be 4.14$, added to 69$ would be 73.14$
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Value of x in the equation 2.5x + 10 = x-0.5 ?
marshall27 [118]

Answer: 7

Step-by-step explanation:

2.5x+10=x-0.5\\2.5x-x+10=-0.5\\1.5x=-0.5-10\\1.5x=-10.5\\x=\frac{10.5}{1.5}\\ x=7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help I need help on this question
Natali [406]

Answer:

56.4 degrees

Step-by-step explanation:

90 degrees - 33.6 degrees = 56.4 degrees

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which theorem or postulate proves the two triangles are similar
Alina [70]
Because all 3 sides are given for both triangles you can use the SSS theorem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 20 times 20plz tell me
vladimir1956 [14]

Answer:

400

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • A line is drawn so that it passes through the points (4,0) and (2,3)
    9·1 answer
  • You order a breakfast that costs $10.25 and a coffee that costs $3.45. You leave a 02% tip and the sales tax is 9.5%. What is th
    10·1 answer
  • 18 points were scored by a basketball player. That was 40% of their total score. What was their total score?
    10·2 answers
  • Product of -28 and sum of 3
    14·2 answers
  • Se contrató a un arquitecto para construir un monumento conmemorativo. La estructura sería una pirámide formada con balas de cañ
    7·1 answer
  • Ben needs to read 450 pages of his book for school. If he has five days to finish, how many pages should he read each day?
    15·2 answers
  • Eric practice for his piano recital 3/4 hour every day last week. How many hours did Eric practice last week
    7·1 answer
  • I will 10 points pls anwser correct
    12·1 answer
  • Find the surface area of the shape below. Round your answer to two decimal places.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!