1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
13

Henry and reiko both used 1 yard of ribbon to make bows. write two different fractions to show that Henry and reiko use the same

amount of ribbon
Mathematics
1 answer:
Natalka [10]3 years ago
4 0
To show that they used the same amount of ribbon you could take the 1 yard and divided into different sized equal groups.

1 yard divided by four equals 1/4 yard for each of four ribbons.

1 yard divided by six equals 1/6 yard for each of six ribbons.

You could have ribbons the size of 1/4 our yard and 1/6 yard, but you would have different amounts of each.
You might be interested in
Lynnette can wash 959595 cars in 5 days.<br> How many cars can Lynnette wash in 11 days?
aleksley [76]

Answer:

Lynnette can wash 2111109 in 11 days

Step-by-step explanation:

Have a good day :)

6 0
2 years ago
2
spayn [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

  • mnzxcvbnm<u>·</u>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Round to the nearest whole number.<br><br><br><br> 568.3
aalyn [17]

Answer:

568.3 into the nearest hundred

5.683

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when a=1\4 and b=6. -8ab
tester [92]

Answer:

-12

Step-by-step explanation:

-8 * ( 1/4) * (6)

= -12

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 13 points <br> 7yd 2ft + 2yd 2ft =
    13·2 answers
  • P/4+pq when p=8 and q=6
    9·1 answer
  • Explaining How to S
    14·1 answer
  • ASAP Can someone help me with this please. I filled most of the angles. I just need help finding x
    12·2 answers
  • A bus traveled six hours at the constant speed of 36 miles per hour how far does the bus travel​
    13·2 answers
  • 1.5 is a repeating decimal. Write it as a fraction.
    5·1 answer
  • Solve by substitution
    7·1 answer
  • A recipe requires 2 cups of milk for every 1 cups of flour. What is the ratio of cups
    8·1 answer
  • I’m confused with this question
    11·2 answers
  • What's the Value of X in 1/2 + X = 5/6
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!