1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
2 years ago
15

There is a triangle with measures of 5, 12, 14. Is this a right triangle? Why or why not?

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]2 years ago
5 0

Answer:

no,it isnt,

Step-by-step explanation:

pythagoras property of right angle:

height sq + base square = hypotenuse sq

5*2+12*2=14*2

25+144=196 which is wrong

You might be interested in
The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is
Stells [14]
The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is
<span>B. 288.</span>
5 0
3 years ago
Find the diameter of the circle with the given circumference.use 3.14 for pi<br><br> C=23 cm
zvonat [6]

Answer:

7.324840764

Step-by-step explanation:

23/3.14=7.324840764

7 0
2 years ago
3х + бх = ух<br> What I the answer
Dominik [7]

Answer:

dy=9-y

dx=x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
1/2-3/16 hurry pls cause I really need it don’t judge me
damaskus [11]
The answer is 2/16 if you do the math with the numerators only.
7 0
2 years ago
The distance from the school to the library is 12 miles. The distance from the school to the park is 75% of this distance.
strojnjashka [21]
75% of 12 can be represented with the equation 75/100=x/12

Then to solve
75(12)= 100x
900 = 100x
9=x

So the distance from the school to the park is 9 miles.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • Greg has a container of building blocks that has 4 blocks in each row and 8 blocks in each column. How many
    12·2 answers
  • The perimeter of the square is the same as the perimeter of the rectangle.
    14·2 answers
  • The regular selling price of an item is $169. For a special year-end sale the price is at a markdown of 20%. Find the discount s
    11·1 answer
  • 2. In the equation below, find m in terms of y, g, and h.<br>2mh - y = 9​
    5·1 answer
  • A baby girl weighed 112 ounces when she was born. How many pounds did she weigh when she was
    9·2 answers
  • If b-a=c-b=d-c, what is d-b
    6·1 answer
  • A store buys a camera for $80 and decides to markup the price 35%. How much does the camera sell for?
    9·1 answer
  • Does this shape have 4 Right Angles​
    8·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (2,-6)and (-2,-4).Write the equation in slope intercept form
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!