1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
3 years ago
6

What is the LCM of 16a 3 b and 24ab 2?

Mathematics
1 answer:
vitfil [10]3 years ago
6 0

Do the operation:

3, 16, 24 | 2

3, 8, 12 | 2

3, 4, 6 | 2

3, 2, 3 | 2

3, 1, 3 | 3

1, 1

Answer:

\boxed{\bf~The~answer~is~2^{4}~*~3~or~48.}

Hope it helped,

Happy homework/ study/ exam!

You might be interested in
Ben bowled 160 and 191 in his first two games. What must he bowl in his third game to have an average of at least 190?​
natita [175]
I don’t understand the question
7 0
2 years ago
Simplify 1/2(8-4g) pls help me
muminat

Answer:

2(-g+2)

Step-by-step explanation

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A spherical balloon has a circumference of 23 cm. What is the approximate surface area of the balloon to the nearest square cent
Bad White [126]
168cm2
Let r cm be the radius of the balloon, then 
<span>2pi(r)=23=>r=23/(2pi) </span>
<span>The surface area= </span>
<span>4pi(r^2)= </span>
<span>4pi[23/2pi)]^2= </span>
<span>(23^2)/pi=168.386 cm^2 </span>
<span>approximately.</span>
7 0
3 years ago
Using the technique in the model above, find the missing sides in this 30°-60°-90° right triangle. Hypotenuse = 12 Short =
xeze [42]

Answer:

Short leg = 6.

Step-by-step explanation:

Hypotenuse = 2x

short leg = x

long leg = x√3

Hypotenuse = 2x=12

x = 12/2

x=6

short leg = x = 6

8 0
3 years ago
Can someone pls help with this
Eddi Din [679]
:
You put 57 in F (on the left side)
You put 49 in S ( on the right side)

Have a great day
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Eight children equally share 5 apples. How much of one apple is in each share?
    6·1 answer
  • Ron is tiling a countertop he needs to place 54 square titles in each of 8 rows to cover the counter
    6·1 answer
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • Can someone help please
    14·2 answers
  • Correct or no???????????,,
    5·2 answers
  • A delivery truck traveled 324 miles on 18 gallons of gas. How far can be traveled on 41 gallons of gas?
    5·1 answer
  • Which is the graph of f(x) = 1 (4)X?<br> ity
    14·1 answer
  • Help plz.................
    8·1 answer
  • Solve the proportion: 144/a = 9/4<br>a=?<br>​
    14·1 answer
  • 2|x-4|-7 is less than or equal to 1
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!